Suomi kaavailee rynnäkköpanssarivaunujen yhteishankintaa Norjan, Ruotsin ja Liettuan kanssa
CV90-rynnäkköpanssarivaunuja valmistaa BAE Systems Hägglunds Ruotsin Örnsköldsvikissä.
Maat suunnittelevat hankkivansa yhdessä useita satoja Combat Vehicle 90 -rynnäkköpanssarivaunuja, jotka tunnetaan nimellä CV90. Kuva sotaharjoituksista Virosta toukokuussa 2024. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI .Suomi, Norja, Ruotsi ja Liettua kaavailevat satojen rynnäkköpanssarivaunujen yhteishankintaa. Ruotsin pääministeri Ulf Kristersson kertoi asiasta tiistaina tiedotustilaisuudessa Liettuan pääministerin Gintautas Paluckasin kanssa.
Maat suunnittelevat hankkivansa useita satoja ruotsalaisvalmisteisia Combat Vehicle 90 -rynnäkköpanssarivaunuja, jotka tunnetaan nimellä CV90. Kuluvan kevään aikana on tarkoitus tehdä aiesopimus. Kristerssonin mukaan yhteishankinta nopeuttaa toimituksia, alentaa kustannuksia ja hyödyttää puolustusteollisuutta.
CV90-rynnäkköpanssarivaunuja valmistaa BAE Systems Hägglunds Ruotsin Örnsköldsvikissä. Suomen Puolustusvoimilla on käytössään CV9030-vaunuja.
Rynnäkköpanssarivaunut ovat jalkaväen taistelua tukevia ajoneuvoja, jotka pystyvät kuljettamaan sotilaita mukanaan ja samalla suojaamaan heitä.
Uutistoimisto TT:n mukaan rynnäkköpanssarivaunujen yhteishankinnan hintalappu ei ole tiedossa eikä arviota hinnasta esitetty tiistain lehdistötilaisuudessa.
”Keskustelemme ainakin useista sadoista ajoneuvoista, ja ne ovat melko kalliita. Toisaalta lisäämme puolustusbudjettiamme”, Kristersson sanoi.
Hän huomautti, että Liettua käyttää yli neljä prosenttia bruttokansantuotteestaan puolustukseen.
Kun kysyttiin, voiko Eurooppa luottaa Yhdysvaltoihin, Paluckas vastasi kysymyksen olevan "monimutkainen".
”Se on hyvin monimutkainen kysymys, koska joka aamu on tarkistettava sosiaalinen media kahteen kertaan nähdäkseen, mitä Yhdysvalloissa tapahtuu.”
”Uskon kuitenkin, että selviämme näistä myrskyisistä ajoista ja saamme Yhdysvallat puolellemme tukemaan aluettamme”, hän sanoi.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





