Puolustusvoimain lippujuhlapäivän paraati Helsingissä
Puolustusvoimain lippujuhlan päivän paraati järjestetään maanantaina 4.6. Helsingissä.
Ohimarssi ja katselmus tapahtuvat Senaatintorilla tuomiokirkon edessä ja sen vastaanottaa tasavallan presidentti Sauli Niinistö seurassaan muun muassa veteraaneja, Helsingin kaupungin ylipormestari Jussi Pajunen ja puolustusvoimain komentaja kenraali Ari Puheloinen.
Paraatin komentajana on Etelä-Suomen sotilasläänin komentaja prikaatikenraali Pertti Laatikainen.
Tämän vuoden paraatissa yhdistyvät Puolustusvoimain ja pääkaupungin juhlavuodet. Teemana on Suomen sotaväki 200 vuotta, Kaartin pataljoona Helsingissä, sekä Helsinki pääkaupunkina 200 vuotta.
Paraatijoukkojen vahvuus on noin 1 100 henkilöä, noin 60 ajoneuvoa ja vedettävää kalustoa, 8 lentokonetta ja neljä helikopteria säävarauksella sekä kaksi laivaa.
Yleisöllä on vapaa pääsy seuraamaan paraatia ympäröivien katujen ja Senaatintorin varsille. Katselmus televisioidaan TV 1:ssä kello 18.30 ja lähetetään suorana Radio Suomessa.
Lippujuhlapäivänä Helsingin Eteläsatamassa on kiinnittyneenä Pakkahuoneen laituriin kaksi merivoimien alusta.
Lentosotakoulun Midnight Hawks -taitolento-osasto pitää näytöksen Kaivopuiston merialueen yllä kello 11. Kaartin soittokunta pitää kuviomarssiesityksen Senaatintorilla katselmuksen ja ohimarssin välissä.
MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
