olympialaiset Suksi luistaa maakuntien tähdillä
Stanislav Krasilnikov/lehtikuva Iivo Niskanen ja Sami ”Musti” Jauhojärvi yllättivät Suomen kansan voittamalla olympiakultaa maastohiihdon sprinttiviestissä . Viesti hiihdettiin perinteisellä hiihtotyylillä. Kuva: Viestilehtien arkistoSami Jauhojärvi, 32, ja Iivo Niskanen, 22, palauttivat keskiviikkona uskon suomalaiseen mieshiihtoon sivakoimalla kultaa Sotšin olympialaisten sprinttiviestissä.
Jauhojärvi ratkaisi kullan vasta viimeisessä alamäessä ennen stadionia. Venäjä tuli toiseksi vajaan sekunnin perässä. Saksalainen menetti kaatuessaan asemansa, ja pronssille kiilasi Ruotsi.
Kultakaksikko tuuletti antaumuksella kunniakierroksella.
Arvokisakonkari Jauhojärvi on kotoisin Ylitorniolta, mutta asuu nyt Rovaniemellä. Hiihtojoukkueen kuopus Niskanen taas on syntynyt Oulussa, mutta asuu Kuopiossa.
Suomen hiihtokisoissa kaksikko edustaa Vuokatti Ski Team Kainuuta.
Hetkeä aikaisemmin Suomen naiset Kerttu Niskanen, 25, ja Aino-Kaisa Saarinen, 35, toivat sprinttiviestistä hopeaa. Kultaa otti ylivoimaisella voitollaan Norja.
Iivo Niskasen isosisko Kerttu asuu Sotkamossa, mutta edustaa Vieremän Koittoa. Saarinen puolestaan asuu Hollolassa. Hänen kotiseuransa on Lempäälän Kisa.
Suomalaisnaisten menestys arvokisoissa on ollut viime vuodet varmaa, mutta mieshiihdon onnistumiset ovat olleet satunnaisia ja yksittäisiä.
Kultaa talvikisoista Suomi on saanut viimeksi 12 vuotta sitten Salt Lake Cityssä. Maastohiihdossa edellinen suomalainen olympiavoittaja on Mika Myllylä vuoden 1998 Naganon kisoissa.
Hattulalaisella hereford-karjatilalla juhlittiin torstaina pronssimitalia. Sen otti viime perjantaina freestyle-hypyistä australialainen Lydia Lassila, joka on naimisissa suomalaisen kumparelaskijan Lauri Lassilan kanssa.
Australialaisnainen olisi halunnut edustaa Suomea jo Vancouverin olympialaisissa 2010, jossa hän voitti kultaa. Kansalaisuutta ei kuitenkaan myönnetty.
Lassilat ovat osakkaina suvun maatalousyhtymässä. Nautoja heillä on yli 500.
SUVI NIEMI
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
