Lappilaiset osoittavat mieltään Eduskuntatalolla sote-palveluiden puolesta – torniolainen sote-ministeri Juuso kutsuttu paikalle
Mielenosoittajat vaativat hyvinvointialueiden rahoituslain avaamista, jotta Lapissa voitaisiin säilyttää laajemmat sote-palvelut kuin arviointiryhmä on suunnitellut.
Mielenosoittajat ovat kutsuneet paikalle muun muassa torniolaisen sosiaali- ja terveysministerin, perussuomalaisten Kaisa Juuson. LEHTIKUVA / MIKKO STIG.Joukko lappilaisia mielenosoittajia kerääntyy tänään Eduskuntatalolle vastustamaan pohjoisen sote-palveluiden heikennyksiä.
Mielenosoittajat vaativat hyvinvointialueiden rahoituslain avaamista, jotta Lapissa voitaisiin säilyttää laajemmat sote-palvelut kuin arviointiryhmä on suunnitellut.
Arviointimenettelyyn joutunut Lapin hyvinvointialue on saanut arviointiryhmältä toimenpide-ehdotukset erikoissairaanhoidon osalta.
Erityisesti Kemissä sijaitsevan Länsi-Pohjan sairaalan erikoissairaanhoito on vaakalaudalla. STT:n tietojen mukaan juuri Meri-Lapista on saapumassa bussilastillinen mielenosoittajia Eduskuntatalolle, ja lisää on tulossa junalla.
Mielenosoittajat ovat kutsuneet paikalle muun muassa torniolaisen sosiaali- ja terveysministerin, perussuomalaisten Kaisa Juuson.
Juuso on saanut äänestäjiltä kritiikkiä kotiseutunsa palveluiden kaavailluista heikennyksistä. Pari viikkoa sitten ministerin vierailusta Meri-Lapissa nousi kohu, kun Juuso puolusti yleisötilaisuudessa kovasanaisesti itseään ja arvosteli paikalla olleita äänestäjiä hänen haukkumisestaan.
Lapin hyvinvointialue joutui kesällä valtiovarainministeriön arviointimenettelyyn Itä-Uudenmaan ja Keski-Suomen hyvinvointialueiden ohella.
Arviointimenettelyn aikana hyvinvointialueen päättäjät ja viranhaltijat eivät voi sivuuttaa toimenpide-ehdotuksia eivätkä tehdä merkittäviä taloudellisia päätöksiä, jotka olisivat ristiriidassa arviointityöryhmän toimenpide-ehdotusten kanssa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





