Poikkeuksellinen yksimielisyys: koko ruokaketju vaatii muutosta elintarvikemarkkinalakiin – julkiset hankinnat halutaan ruokavaltuutetun syyniin
Niin tuottajajärjestöt, teollisuus, kauppa kuin elintarvikemarkkinavaltuutettu itsekin tahtovat puuttua julkisen sektorin hankintoihin.
Elintarvikemarkkinavaltuutettu Olli Wikberg, MTK:n Jyrki Wallin ja Elintarviketeollisuuden Mikko Käkelä ovat löytäneet yhteisen sävelen julkisten hankintojen saattamisessa Wikbergin valvontaan. Kuva: Sanne Katainen, Jarno Mela, Kari Salonen, kuvankäsittely: Aatu JaakkolaJulkiset ruokahankinnat tulee saada elintarvikevaltuutettu Olli Wikberg toimivallan piiriin.
Tätä mieltä ovat sekä tuottajajärjestöt MTK ja SLC että elintarviketeollisuusliitto, Päivittäistavarakauppa ry ja myös elintarvikevaltuutettu Wikberg itse.
Alan toimijat vetoavat yhteistiedotteessaan siihen, että kooltaan usein suuret julkisten toimijoiden ruokahankinnat ovat osoittautuneet kustannuskriisin aikana niin jäykiksi, että ne ovat johtaneet tavarantoimittajien kannalta kohtuuttomuuksiin.
Julkisten hankintojen saaminen Wikbergin valvovan silmän alle vaatisi elintarvikemarkkinalain muutosta. Ruokaketjun yhteistiedote onkin kohdistettu ennen kaikkea Säätytalolla neuvotteleville puolueille.
Vetoomuksen allekirjoittajat tahtovat hallitusohjelmaan linjauksia siitä, että elintarvikemarkkinavaltuutettu saa mahdollisuuden puuttua julkisiin hankintoihin siinä, missä nyt jo yksityisiin.
Parhaillaan käytävien hallitusneuvottelujen osapuolten haluja koskea elintarvikelakiin on spekuloitu, ja etenkin kokoomuksen intoa puuttua kaupan asemaan on epäilty.
Julkisten hankintojen saamiselle elintarvikemarkkinavaltuutetun syyniin on nyt kuitenkin koko ruokaketjun tuki.
Tiedotteen allekirjoittajat vetoavat perusteluissaan siihen, että julkisen sektorin on näytettävä esimerkkiä siitä, miten kustannuspaineet siirtyvät ruokaketjussa tasaisemmin.
Tuottajajärjestöt, kauppa, teollisuus ja elintarvikemarkkinavaltuutettu penäävät julkisilta toimijoilta nyt joustavampia kilpailutuksia ja sopimuksia. Myös julkisiin hankintasopimuksiin halutaan hintojen tarkistuksen mahdollistavat pykälät.
Tämä tarkoittaisi sitä, että kustannusten noustessa rajusti, kuten ne ovat viimeisen kahden vuoden aikana nousseet, kustannuksia voitaisiin siirtää ruokaketjussa eteenpäin jo solmittujen sopimusten puitteissa.
Julkisen sektorin hankinnat tehdään usein pitkiksi kausiksi eteenpäin, jolloin kustannusvaihteluiden mahdollisuus sopimuskaudella kasvaa. Joustovaraa sopimuksissa on tästä huolimatta nykyään vähän.
Eri toimijat ovat ruokaketjussa vaatineet reilumpaa tulonjakoa ja parempaa neuvotteluvaraa itselleen jo pitkään.
Poikkeuksellista nyt on se, että koko ketjun toimijat ovat nyt yhdistyneet kannassaan elintarvikemarkkinavaltuutetun toimialan laajentamisesta myös julkiselle sektorille.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




