
Nordean mainoskuvaa epäillään somessa tekoälyllä tehdyksi – yhtiö vastasi Keskisuomalaiselle, mistä on kyse
Nordean mainoksessa olevalla vauvalla on kuusi varvasta ja toisessa kädessä neljä sormea. Somessa pohditaan, onko kuva luotu tekoälyllä.Sanomalehtien etusivun mainoksena julkaistu Nordean mainos on herättänyt ihmetystä: Kuvan vauvalla näyttää olevan kuusi varvasta ja ainakin toisessa kädessä neljä sormea. Mainos on ollut myös MT:n perjantain 25.10. lehden etusivulla.
Tekoälyllä luodut kuvat on pystynyt tunnistamaan ainakin siitä, että ihmisillä on erikoinen määrä sormia tai varpaita. Somessa pohditaan, onko Nordea käyttänyt mainoksessa tekoälyä. Esimerkiksi kirjailija Tuomas Kyrö ihmetteli asiaa viestipalvelu X:ssä.
”Parhaiten nukkuu kuusivarpainen ja nelisorminen vavva. Tekoälyäkin saa editoida, mutta ehkä tämä on sen verran pieni firma, ettei ole resursseja”, Kyrö kirjoitti.
Keskisuomalainen, jonka etusivulla sama mainos oli myös, kysyi asiasta Nordealta. Yhtiön mukaan kuva on peräisin Getty Images -kuvapankista eikä siinä ole käytetty tekoälyä.
”Ylimääräiset sormet ja varpaat tunnetaan polydaktyliana. Nordea vaalii monimuotoisuutta, ja myös kuvamaailmassamme voi näkyä ihmisiä, joilla on erilaisia identiteettejä, taustoja ja toimintakyvyn ulottuvuuksia”, kertoo Nordean viestinnän Mari Yli-Sirniö Keskisuomalaiselle.
Kuva on valittu sillä perusteella, että rauhallinen, nukkuva vauva sopii mainoksen viestiin.
Mainoskuvan vauvalla näyttää olevan kuusi varvasta ja ainakin toisessa kädessä neljä sormea. Kuva: Maaseudun TulevaisuusKeskisuomalainen: Nordean mainoskuvan yksityiskohta ihmetyttää: ”Vaalimme monimuotoisuutta”, yhtiö vastaa
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





