Onnibussille tulee uusi maanlaajuinen kaukobussiverkosto – "Tiheä pysäkkiverkosto palvelee harvempaan asuttuja seutuja"
OnniBus FLEXin verkosto ulottuu pääkaupunkiseudulta aina Ivaloon ja Kilpisjärvelle saakka.
OnniBus.comin toimitusjohtaja Lauri Helken mukaan kaksi erilaista tuotetta täydentävät toisiaan. Kuva: Markku VuorikariOnniBussilla on jatkossa kaksi kaukobussituotetta: Suurimpien kaupunkien välillä toimiva kaksikerrosbussiverkosto OnniBus.com ja sitä täydentävä joustava OnniBus Flex.
OnniBus FLEX eroaa OnniBus.comista siten, että sillä on tiheämpi pysäkkiverkosto, kuljettajalta voi ostaa lipun myös käteisellä ja kyydissä kulkee enemmän matkatavaroita, lemmikit ja esimerkiksi polkupyörät.
OnniBus.comin toimitusjohtaja Lauri Helken mukaan kaksi erilaista tuotetta täydentävät toisiaan.
”Suurten kaupunkien välillä nopeat, suorat reitit ja kaksikerrosbussit ovat tehneet bussista junalle ja yksityisautoilulle kilpailukykyisen matkustusvälineen. Tämän lisäksi Suomessa on paljon reittejä, joissa tarvitaan joustavuutta ja erilaisiin matkustustarpeisiin vastaamista. OnniBus FLEX on suunniteltu tätä varten,” Helke kertoo yhtiön tiedotteessa.
OnniBus FLEXin tiheällä verkostolla on 610 pysäkkiä. OnniBus FLEXin verkosto ulottuu pääkaupunkiseudulta aina Ivaloon ja Kilpisjärvelle saakka.
Toimitusjohtaja Helken mukaan OnniBus FLEX palvelee monenlaista matkustusta:
”Tiheä pysäkkiverkosto palvelee harvempaan asuttuja seutuja. Toisaalta FLEXin kyydissä kulkee työ- ja koulumatkalaisia sekä satama- ja lentomatkustajia. Kaksikerrosbussiverkostolla taasen korostuu suurten kaupunkien välinen vapaa-ajan matkustus,” Helke kertoo.
OnniBus Flex –busseja operoivat Gold Line, Koiviston Auto, Kuopion Liikenne ja Satakunnan Liikenne, joiden nykyisen kaukobussiliikenteen OnniBus FLEX korvaa. Liikennöinti OnniBus FLEX –verkoston uusilla aikatauluilla alkaa 4.3.2019.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

