TietoTila-hanke auttaa maatiloja tehostamaan tiedonhallintaansa
”Viljelijöiden aika on nykyisin niin kortilla, että he ovat tarkkoja, mihin tilaisuuksiin pystyvät osallistumaan. Kun tilaisuuden voi seurata etänä omalta koneelta, koulutukseen tai kokoukseen osallistumiseen ei kulu koko päivää”, toteaa TietoTila-hankkeen vetäjä Tuomo Tikkanen Pohjois-Savon tuottajaliitosta.
TietoTila on MTK-liiton ja Savonia-ammattikorkeakoulun yhteinen EU-rahoitteinen hanke, joka on jatkoa liitossa pitkään vedetyille tietotekniikan koulutuksille.
Hankkeen keskiössä on maatilojen tiedonhallinnan tehostaminen: osaaminen ja työn rationalisointi, nopeat tietoyhteydet sekä maatilojen tarvitsemien palvelujen kehittäminen.
Viime torstaina pidettiin Kiuruvedellä ensimmäinen verokoulutus, johon osa koulutettavista samoin kuin kouluttajista osallistui etänä omalta tietokoneeltaan.
Tikkanen kertoo, että tilaisuus oli pilottikokeilu myös järjestäjille.
”Sujuvuus on toki aina vähän laitteista kiinni. Olimme isossa auditoriossa ja luennoitsijoiden ääni kuului kyllä riittävästi. Ainoana ongelmana oli se, että paikalla olevien kysymykset eivät kuuluneet luennoitsijoille ja etänä opiskeleville vaan heidän puheensa piti välittää eteenpäin.”
Kokemus oli silti niin hyvä, että samaa aiotaan soveltaa muissakin talven neljässä verokoulutuksessa. Näin säästetään ajokilometrejä ja ennen kaikkea aikaa.
Koska hallinto on siirtymässä entistä enemmän sähköiseen asiointiin, Tikkanen kokoaa hankkeessa maatilojen tarpeita sähköisten palveluiden toimivuuden suhteen.
Kiuruvedellä esitettiin heti verottajan edustajalle toive, että verohallinto hakisi mallia palveluidensa kehittämiseen Maaseutuvirastolta.
”Tarvittaisiin esimerkiksi sähköinen arkisto, johon asiakas pääsee itse käsittelemään omia tietojaan”, Tikkanen vinkkaa.
Monien julkisten palveluiden ongelmana on, että ne eivät keskustele keskenään. Siten asiakas – yrittäjä tai kansalainen – joutuu kuluttamaan suhteettoman paljon aikaa saman tiedon täyttämiseen useampaan paikkaan ilman kopioinnin ja tallentamisen mahdollisuutta.
Sähköisten palveluiden käyttö vaatii tunnetusti hyviä tietoyhteyksiä. Vaikka Pohjois-Savo kulkee koko maata ajatellen laajakaistayhteyksien rakentamisen kärjessä, kuituverkkoja ei vielä ole vedetty kuin Iisalmen, Vieremän ja Rautavaaran alueilla.
”Niitä on vielä harvalla tilalla. Mutta hankkeessa pyritään uusien palveluiden kautta luomaan tarvetta nopeille yhteyksille”, Tuomo Tikkanen tähdentää.
Etähuoltoon ja -neuvontaan on hänen mukaansa enenevässä määrin tarvetta, kun tilat suunnittelevat entistä tarkemmin sen, mitä he tekevät itse ja mihin käyttävät ulkopuolisia palveluja. Nämä edellyttävät nopeaa, luotettavaa tiedonsiirtoa.
”Meillä on jo useammassa hankkeessa ollut palvelun tarjoajina atk-yrittäjiä, jotka ovat käyneet tiloilla lähipalveluna neuvomassa ja asentamassa ohjelmistoja. Monia palveluita voitaisiin myös hoitaa etänä.”
Hankkeessa aiotaan testata myös, kuinka EU-tukihakemuksen täyttö sujuu etäneuvontana, kun tukihakuneuvoja ja asiakas voivat työpöydän jakamalla tarkastella samaa tukihakemusta.
KAIJALEENA RUNSTEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
