Ervasti: Määrää on, mutta laatua puuttuu eduskuntavaalien ehdokaslistoilta
"Ongelma on siinä, että oikeanlaisia ehdokkaita ei tahdo löytyä. Moni karsastaa yleistä politiikan vastaista ilmapiiriä."
Hyvälle ehdokkaalle olisi vielä tilaan eduskuntavaalilistoilla, Pekka Ervasti arvelee. Kuva: Jaana KankaanpaaMonipuolinen ja laadukas ehdokkaiden lista olisi puolueelle paras lähtö eduskuntavaaleihin. Sellaisen löytäminen näinä politiikan epäsuotuisina aikoina on vaikeaa, kirjoittaa Pekka Ervasti MT:n kolumnissa.
"Populismipohjalta ponnistavissa sinisissä ja persuissa valitellaan, että pitäjän kaikki propellihatut ovat tunkemassa listoille. Puolueissa on kuitenkin jo opittu tarkistamaan tyrkkyjen taustat", Ervasti kirjoittaa.
Listat ovat jo lähes valmiit. Vielä tarvitaan loppusilaus, eli istuvat kansanedustajat muut valmiiksi tunnetut kärkiehdokkaat.
Lue Ervastin kolumni tästä:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
