Länteen pelastettu venäläinen oppositiopoliitikko Kara-Murza BBC:lle: Tiedän palaavani vielä Venäjälle
Putinin vastustajana tunnettu Kara-Murza vapautettiin länteen elokuun alussa osana Venäjän ja länsimaiden välistä vankienvaihtoa.
Venäläinen oppositiopoliitikko, toimittaja ja entinen poliittinen vanki Vladimir Kara-Murza sanoi BBC:n haastattelussa, ettei pelkästään usko, vaan tietää palaavansa vielä kotimaahansa. LEHTIKUVA / Heikki Saukkomaa.Venäläinen oppositiopoliitikko, toimittaja ja entinen poliittinen vanki Vladimir Kara-Murza uskoo vankasti palaavansa vielä Venäjälle. Hän kertoo Britannian yleisradioyhtiö BBC:n haastattelussa, ettei pelkästään usko, vaan tietää palaavansa vielä kotimaahansa.
Venäjän itsevaltaisen presidentin Vladimir Putinin vastustajana tunnettu Kara-Murza vapautettiin länteen elokuun alussa osana Venäjän ja länsimaiden välistä vankienvaihtoa, joka oli suurin sitten kylmän sodan.
Kun BBC:n toimittaja Laura Kuenssberg kysyi Kara-Murzalta siitä, olisiko hän valmis jonain päivänä palaamaan Venäjälle, Kara-Murza muisteli matkaansa osana vankienvaihtoa ja kertoi keskustelusta, jonka kävi häntä saattaneen Venäjän turvallisuuspalvelu FSB:n edustajan kanssa.
”Kun lentokoneemme oli nousemassa Vnukovon lentoasemalta Moskovasta kohti (Turkin) Ankaraa 1. elokuuta, vierelläni istunut FSB:n upseeri, joka oli henkilökohtainen saattajani, kääntyi puoleeni ja sanoi ’katso ulos ikkunasta, tämä on viimeinen kerta kun näet synnyinmaasi", Kara-Murza kertoi.
Oppositiojohtaja kertoi nauraneensa päin FSB-upseerin naamaa.
”Kuulehan kaveri, minä olen historioitsija. En vain ajattele tai usko, vaan tiedän palaavani vielä kotiin Venäjälle, ja se tapahtuu paljon nopeammin kuin osaat kuvitellakaan”, Kara-Murza kertoo sanoneensa tälle.
Täysi haastattelu lähetetään televisiossa sunnuntaina aamulla, mutta BBC julkaisi haastattelusta katkelmia jo lauantaina.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


