Video: Mielenosoitus Nammo Lapuan ruutitehtaalla Keski-Suomessa – vastustavat Israelia ja Patriaa
Poliisi on paikalla usean partion voimin.Laukaa
Mielenosoittajien kylteissä vastustetaan ennen kaikkea Israelin sotatoimia Gazassa. Kuva: Pasi JaakkonenNoin 40 mielenosoittajaa on estänyt pääsyn Nammo Vihtavuori oy:n tehtaalle Laukaan Vihtavuoressa. Tehdas on osa Nammo Lapua oy:ta ja valmistaa muun muassa ruutia.
Mielenosoittajat saapuivat tehtaalle johtavalle tielle aamuseitsemän jälkeen.
Osin naamioitunut joukko toistaa Israelin sotatoimia sekä erityisesti Patria oyj:ta vastustavia iskulauseita, kertoo paikalla käynyt MT:n toimittaja Pasi Jaakkonen.
Tien sulku on pysäyttänyt työmatkaliikenteen tehtaalle ja aiheuttanut yli sadan metrin mittaisen autojonon. Myös tehdasalueen rakennustyömaiden liikenne on joutunut etsimään uusia reittejä. Vihtavuoreen rakennetaan muun muassa uutta nallitehdasta osana laajoja puolustusteollisuuden investointeja.
Poliisi on läsnä usean partion voimin. Paikalla olleilla viranomaisilla ei ollut aamulla tietoa mielenosoituksen laillisuudesta. Myöhemmin Sisä-Suomen poliisilaitos tiedotti saaneensa ilmoituksen mielenilmauksesta ennen sen alkamista.
Poliisin tiedotuksen mukaan tilanne on rauhallinen, eikä kiinniottoja ole tehty.
Tien katkaisu vaikuttaa paitsi tehtaan liikenteeseen, myös paikallisen yksityistien käyttäjiin ja läheisen Vihtavuoren höyläämön kuljetuksiin.
Uutista täydennetty kello 11.15 poliisin tiedoilla. Korjattu 18.8. klo 15:00. MT:llä ei ole tietoa joukon kansallisuuksista.Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



