Marjanpoimintayrittäjälle vaaditaan ihmiskaupasta yli kolmen vuoden vankeutta
Syyttäjän mukaan mies värväsi thaimaalaisia marjanpoimijoita Suomeen pakkotyöhön ja ihmisarvoa loukkaaviin oloihin.Syyttäjä vaatii keskisuomalaiselle marjanpoimintayrittäjälle yli kolmen vuoden ehdotonta vankeusrangaistusta ihmiskaupasta.
Syyttäjän mukaan mies värväsi thaimaalaisia marjanpoimijoita Suomeen pakkotyöhön ja ihmisarvoa loukkaaviin oloihin viime kesänä. Epäiltyjä uhreja on 26.
Syyttäjän mukaan mies käytti hyväkseen kielitaidottomien ja varattomien thaimaalaisten riippuvaista asemaa. Poimijoilla oli jo saapuessaan velkaa matkakuluistaan, minkä lisäksi syytetty keräsi heiltä päivittäisiä kuluja niin, että alkuun he vain velkaantuivat lisää.
Syyttäjän mukaan poimijoille oli myös annettu liioiteltua tietoa heidän ansaintamahdollisuuksistaan. Lisäksi syytetty peri heiltä enemmän kuluja kuin mitä ennakkoon oli ilmoitettu. Vaikka poimijat tekivät jopa 15-tuntisia työpäiviä, kesän lopulla useimmilla heistä oli edelleen velkaa maksamatta.
Poimijat majoitettiin muokattuihin linja-autoihin, joissa kussakin majoittui parikymmentä ihmistä. Syytteiden mukaan majoitustilat olivat ahtaat ja epäsiistit, eikä asukkailla ollut mitään yksityisyyttä. Pelastusviranomaisten tarkastuksessa tiloissa todettiin myös turvallisuuspuutteita.
Jutun käsittely on alkanut tänään Keski-Suomen käräjäoikeudessa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

