Suomessa on osoitettu mieltä Natoa vastaan monesti – lauantaina marssitaan ensi kertaa jäsenyyden puolesta: "Hidastelu on käsittämätöntä, sillä Suomi elää nyt vaaran viikkoja"
Eduskuntatalolla mielenosoittajat kokoontuvat klo 13 ja presidentinlinnalle kulkue lähtee klo 14 jälkeen.
Facebookin Nato-kansanliike, Natoon NYT!-ryhmä kokee, että poliitikot hidastelevat Nato-hakemusprosessin kanssa. Kuva: Pixabay/Marek StudzinskiLauantaina Helsingissä osoitetaan ensi kertaa maailmassa Suomen Nato-jäsenyyden puolesta. Jäsenyyttä vastustavia mielenosoituksia on nähty vuosien varrella useita.
Eduskuntatalolla mielenosoittajat kokoontuvat klo 13 ja Presidentinlinnalle kulkue lähtee klo 14 jälkeen.
Facebookin Nato-kansanliike, Natoon NYT!-ryhmä kokee, että poliitikot hidastelevat hakemusprosessin kanssa.
"Hidastelu on käsittämätöntä, sillä Suomi elää nyt vaaran viikkoja, joiden aikana panokset ovat ennen kokemattoman suuria – jäsenhakemuksen pitäisi olla jo Brysselissä!", tiedotteessa todetaan.
Tiedotteessa todetaan, että mieltä osoitetaan täysin rauhallisesti, samalla päättäjiä tukien.
Natoon NYT-Facebook-tapahtumassa oli tiistai-iltana reilut 100 osallistujaa.
Lue lisää:
Tutkijat Niinistön ehdotuksesta: Nato-kansanäänestyksen korvikkeeksi ei tarvita "supergallupia"
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
