Tarkkaile lepakoita viikonloppuna
Suomen lepakkotieteellinen yhdistys järjestää tänä viikonloppuna lepakkobongauksen. Osallistua voi vaikka mökkirannassa tai kaupungin kaduilla.Neljättä kertaa järjestettävässä lepakkobongauksessa on tarkoitus havainnoida lepakoita yhden tunnin ajan valitsemallaan paikalla.
Lepakkobongauksessa kannattaa valvoa auringonlaskun yli ja valita paikka, jossa on hyvä näkyvyys. Paljain silmin tarkkailemalla saa tuntumaa lepakoiden lentotyyliin.
Osallistumiseen ei tarvita erityistä lepakkoasiantuntemusta. Silmämääräisesti lepakoita voi yrittää tunnistaa lentopaikan, lentotavan ja ulkonäön perusteella.
Huomattavaa lisäpontta tunnistamiseen saa lepakkodetektorista, eli laitteesta jolla voi kuulla lepakoiden tuottamat kaikuluotausäänet. Lepakot pystyy detektorin avulla tunnistamaan lajilleen.
Tunnin lepakkobongauksen jälkeen havainnot ilmoitetaan Suomen lepakkotieteellisen yhdistyksen nettisivuilta löytyvällä lomakkeella.
Lisätietoja lepakoista ja bongauslomake:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


