Raision liiketulos nousi ennätykseen
”Vuoden toisen neljänneksen liiketulos oli nykyisen Raision kaikkien aikojen paras”, Raision toimitusjohtaja Matti Rihko summaa.
Myös Raisioagron tulos koheni.
Raisio-konsernin liikevaihto huhti–kesäkuussa oli 148,6 miljoonaa euroa eli kaksi miljoonaa euroa viime vuotta enemmän.
Raisioagron liikevaihtoa kasvatti rehujen ja tuotantopanosten myynnin yli 20 prosentin kasvu. Brändit-yksikön liikevaihto laski.
Raisio-konsernin liiketulos huhti–kesäkuussa ilman kertaeriä oli 11,0 miljoonaa euroa eli 0,4 miljoonaa euroa viime vuotta enemmän.
Brändit-yksikön liiketulos ilman kertaeriä toisella vuosineljänneksellä nousi viime vuodesta 0,1 miljoonaa euroa 11,1 miljoonaan euroon.
Raisioagron liiketulos nousi 0,4 miljoonasta eurosta 1,3 miljoonaan euroon.
Muiden toimintojen liiketuloksen tappio kaksinkertaistui toisella vuosineljänneksellä viime vuoteen verrattuna ja oli 1,4 miljoonaa euroa.
Toisella vuosineljänneksellä Raisioagron rehujen myynti on kasvanut.
”Benemilk-rehut ovat vakiinnuttaneet asemansa Suomen markkinoilla. Niiden myynti lähes kaksinkertaistui vertailukaudesta”, Rihko sanoo.
Suomi on edelleen Benemilk-rehujen tärkeä testi- ja kotimarkkina. Tarkoituksena on kaupallistaa Benemilk kansainvälisesti.
Raisio jatkoi vuoden toisella neljänneksellä toimintojensa tehostamista ja kulujen karsimista.
Raisio myi Yhdysvalloissa sijaitsevan esteröintilaitoksensa yhdysvaltalaiselle Avoca Inc:lle sekä non-dairy-liiketoimintansa käyttöomaisuuden ja brändejä norjalaiselle Kavlille.
Viljan ja öljykasvien matalamman markkinahintatason vuoksi liikevaihtoennustetta kuluvalle vuodelle on laskettu.
TUURE KIVIRANTA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
