Alueiden eriarvoisuuskulkee kahteen suuntaan
Alueiden välinen eriarvoisuus on Tarja Halosen mielestä kulkenut Suomessa kahteen suuntaan.
Puolustusvoimien uudistus lisää presidentin mukaan eriarvoisuutta.
Esimerkiksi Halonen ottaa Pohjois-Karjalan, jossa Kontiorannan varuskunnan lakkauttaminen ei hänestä ole varsinaisesti ollut mikään kädenojennus laajapohjaiselle väestörakenteelle.
”Puolustusvoimat tietää, miten paikat kannattaa sijoittaa”, hän kuitenkin sanoi tiistaina viimeisessä tiedotustilaisuudessaan.
Pohjois-Karjalassa tarvitaan nyt Halosesta uusia mahdollisuuksia, joita voisi etsiä esimerkiksi yliopiston tai rajayhteistyön kautta.
Lappi taas on kehittynyt Halosesta hyvään suuntaan hänen kahden presidenttikautensa aikana. Maakunta on hänen mielestään vilkastunut.
Matkailu elättää enemmän kuin ennen ja itsetunto on valtava.
”Lappilaisten ajatus on, että älkää olko tiellä, kun kehitetään”, Halonen sanoo.
Halonen kertoi myös jatkavansa kansainvälisissä luottamustehtävissä presidenttikautensa jälkeen. Hän avaa oman toimiston Helsingin Hakaniemeen.
Presidentti päättää lähitulevaisuudessa, lähteekö hän väestö- ja kehitysasioihin keskittyvän korkean tason työryhmän puheenjohtajaksi. YK:n väestörahaston pääjohtaja Babatunde Osotimehin on pyytänyt Halosta tehtävään.
Hän jatkaa esimerkiksi YK:n kauppa- ja kehitysjärjestö UNCTADin neuvonantajapaneelin rinnakkaispuheenjohtajana ja kansainvälisen naisjohtajaverkoston puheenjohtajana.
Halonen aikoo myös osallistua yhteiskunnalliseen keskusteluun Suomessa.
”Aion koittaa pysyä vapaana taiteilijana.”
Uuden presidentin tekemisiin Halonen ei aio puuttua. Sauli Niinistön virkaanastujaiset pidetään torstaina.
”Olen vakaasti päättänyt, että annan hyvän alun uudelle presidentille”, presidentti sanoo.
Hän kertoo käyneensä Puolustusvoimien komentajien kanssa hyviä keskusteluja 12 vuoden aikana – eikä pidä ajatuksesta, että ylipäällikön suora yhteys komentajaan katkaistaisiin, kun puolustusministerin roolia kasvatetaan.
Pitkää tähtäintä tarvitaan Halosen mielestä vastapainoksi lyhytikäisille hallituksille.
”Nyt on meneillään kuudes hallitus 12 vuoden aikana”, Halonen painottaa.
PAULA TAIPALE
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
