"Nokian tulos selittää Alcatel-Lucentin oston ennen tulosjulkistusta"
Nokian verkkoliiketoiminnan kehno tulos ja heikot näkymät saattavat selittää Nokian kiirehtimisen Alcatel-Lucentin ostosopimuksen julkistamisessa, uskoo analyytikko Mikael Rautanen Inderesistä .
"Ehkä tämä kertoo siitä, miksi Nokia halusi kertoa Alcatel-Lucentin ostosta ennen tulosraporttia. Tämän päivän kurssireaktioiden jälkeen sovittu osakevaihtotarjous ei olisi ollut niin houkutteleva."
Rautasen mukaan Nokian pääliiketoiminnan tulos ja näkymät olivat odotuksia heikommat. Yhtiö tarkasti pettymyksen tuottaneen verkkoliiketoiminnan kannattavuusohjeistuksen 8–11 prosentin keskivaiheille, kun markkinoiden odotukset ovat olleet ylärajoilla.
"Näkymät olivat selkeä pettymys."
Rautasen mukaan Nokian liikevaihto kokonaisuudessaan oli odotuksia parempi ja tulos odotusten mukainen. Paikannuspalvelu Heren hyvässä tuloksessa ja sen nostetuissa näkymissä vaikuttaa Rautasen mukaan se, että yhtiö on laittamassa bisnestä myyntikuntoon.
"Nokia pyrkii näyttämään, että Here on hyvä ja kannattava bisnes."
Nokian vertailukelpoinen liiketulos ilman kertaeriä laski 237 miljoonaan euroon tammi-maaliskuussa. Vuosi sitten tulos oli 242 miljoonaa euroa.
Yhtiön liikevaihto kohosi 3,2 miljardiin euroon vuoden takaisesta 2,7 miljardista eurosta.
Hieman yhdentoista jälkeen Nokian osake oli yli yhdeksän prosentin syöksyssä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat