MTK: Kiinteistöveron korotukset kohtuuttomia
Maaseudun yritykset eivät usein myöskään koe saavansa riittävää vastinetta maksamilleen kiinteistöveroille.
Kiinteistövero rokottaa esimerkiksi maaseutumatkailuyrittäjien halua investoida, MTK:n maaseutuyrittäjävaliokunta toteaa kannanotossaan. Kuva: Kari SalonenMTK:n maaseutuyrittäjävaliokunta ei hyväksy kiinteistöverojen jatkuvaa korottamista. Budjetin hyväksymisen yhteydessä kiinteistöveron korotukset on sen mukaan peruttava.
Kiinteistöveroa on viime vuosien aikana korotettu useaan kertaan, valiokunta muistuttaa tänään julkistamassaan kannanotossa.
"Verokantojen korotusten lisäksi tuotantorakennusten ja maapohjan verotusarvojen korotukset ovat tehneet verorasituksesta kohtuuttoman ankaran maatiloille ja muille pienille maaseutuyrityksille."
Valiokunnan mukaan kiinteistöverojen korotukset näkyvät jo vähentyneenä investointihalukkuutena pienyrittäjien keskuudessa.
Maaseudun yritykset eivät usein myöskään koe saavansa riittävää vastinetta maksamilleen kiinteistöveroille.
"Esimerkiksi liikenneväyliä ei ylläpidetä julkisin varoin samalla tasolla kuin taajamien läheisyydessä eikä tietoliikenneyhteyksiä ole kaikkialle edes rakennettu."
Valiokunta pitää kiinteistöjen verotusta ongelmallisena verotuksen muotona, sillä siinä ei huomioida kiinteistön omistajan maksukykyä. Vero kohdistuu näin ollen itse pääomaan sen tuoman tuoton sijaan.
"Korotetut kiinteistöverot rankaisevat esimerkiksi liiketoiminnan kehittämiseen voimakkaasti investoineita maaseutumatkailuyrityksiä. Lomamökeistä maksetaan vuosi vuodelta korkeampia kiinteistöveroja riippumatta mökkien käyttöasteesta tai verotettavan tulon määrästä."
Maaseutuyrittäjät ovat hämmentyneitä siitä, että kiinteistöverorasitusta lisätään samaan aikaan, kun valtio on omilla päätöksillään voimakkaasti heikentänyt maaseudun yritysten veronmaksukykyä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
