Suomi toivoo Britannialta nopeaa ilmoitusta
Suomen hallituksen EU-ministerivaliokunta kokoontui tänään ylimääräiseen kokoukseen käsittelemään Britannian EU-eroäänestyksen tulosta
Pääministeri Juha Sipilä pui tänään brexitiä EU-ministerivaliokunnassa ja suuressa valiokunnassa. L Kuva: Lehtikuva/Markku RuottinenSuomi toivoo, että Britannia tekisi nopeasti ilmoituksen aikomuksestaan EU-eroon. Sen jälkeen Britannian EU-eroon johtava prosessi käynnistyy. Suomen hallituksen EU-ministerivaliokunta kokoontui tänään ylimääräiseen kokoukseen käsittelemään Britannian EU-eroäänestyksen tulosta. Valiokunta linjasi, että unionia on uudistettava, mutta perussopimusten muuttaminen ei ole nyt ajankohtaista.
Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) on tänään iltapäivällä kuultavana EU-asioista vastaavassa suuressa valiokunnassa, jossa Sipilää muun muassa evästetään tiistaina alkavaan EU-huippukokoukseen.
Eduskunta keskustelee brexitistä perjantaina
Eduskunta kokoontuu täysistuntoon perjantaina aamupäivällä. Eduskunta kertoo Twitter-tilillään, että istunnon aiheena on pääministerin ilmoitus brexitistä. Eduskunta tviittaa, että tarkempi menettelytapa istunnon kulusta on vielä tekeillä.
Sipilä kertoi perjantaina aikovansa antaa pääministerin ilmoituksen Britannian EU-eron vuoksi. Sipilä sanoi sopineensa asiasta eduskunnan puhemiehen Maria Lohelan (ps.) kanssa.
Myös markkinoilla eletään tänään jännittävissä tunnelmissa, kun Helsingin ja Tukholman pörssit aukeavat ensimmäistä kertaa brexit-äänestystuloksen jälkeen.
Perjantaina pörssit ja punnan kurssi tulivat rytinällä alas äänestystuloksen selvittyä. Euroopassa Pariisin ja Frankfurtin yleisindeksit heikkenivät lopulta jyrkemmin kuin myrskynsilmässä Lontoossa.
Pariisissa yleisindeksi päätyi kahdeksan prosenttia miinukselle, Frankfurtissa 6,8 prosenttia ja Lontoossa 3,2 prosenttia.
Kovimmassa paineessa valuuttamarkkinoilla oli Britannian punta, joka kävi heikoimmalla tasollaan 31 vuoteen dollaria vastaan. Punta heikkeni 7,5 prosenttia dollaria vastaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
