Valio: Emme tiedä, mikä Lex Valio on
”Emme tiedä, mikä Lex Valio on”, toteaa Valion toimitusjohtaja Annikka Hurme.
Lex Valiosta puhuttiin paljon hallitusneuvottelujen yhteydessä. Lehtitietojen mukaan kyseessä oli pyrkimys muuttaa kilpailulakia siten, että Valion kilpailupaineet helpottaisivat. Iltalehti nimesi hankkeen Lex Valioksi.
Hurmeen mukaan Valio ei ole ollut missään tekemisissä kilpailulain muutosta koskevan valmistelun kanssa eikä yhtiössä edes tiedetä, mistä hankkeessa on kyse.
”Keskustelussa ja kommenteissa menee usein sekaisin kolme asiaa: EU:n kilpailulaki, Valiolle vuonna 2000 asetettu yrityskauppaehto ja KHO:n käsittelyssä oleva maidon hinnoitteluun liittyvä saalistushintasyytös”, Hurme toteaa. ”Mihinkään näistä Valio ei halua eikä tarvitse erityiskohtelua vaan ainoastaan tasavertaiset kilpailuedellytykset.”
Ainoa Valion kilpailulakiin ehdottama muutos on, että yrityskauppoihin liittyvät ehdot olisivat tulevaisuudessa määräaikaisia, hän kertoo.
Satu Lehtonen
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
