Uutissuomalainen: Vihreän Langan kohtalo sinetöidään vasta puoluevaltuuskunnassa
Valtuuskunnan varapuheenjohtaja Riina Lumme ei pidä mahdottomana, että joku valtuuskunnan jäsenistä voi tuoda asian myös äänestykseen.
Vihreiden puoluehallitus päätti viime viikolla lopettaa Vihreän Langan rahoittamisen, mikä käytännössä tarkoittaa lehden lopettamista. LEHTIKUVA / MARTTI KAINULAINENPuoluelehti Vihreän Langan lakkauttamisesta saatetaan äänestää vielä vihreiden puoluevaltuuskunnassa, kertoo Uutissuomalainen. Puoluevaltuuskunta on koolla marras-joulukuun vaihteessa.
Vihreiden puoluehallitus päätti viime viikolla lopettaa Vihreän Langan rahoittamisen, mikä käytännössä tarkoittaa lehden lopettamista. Päätös aiheutti runsaasti keskustelua ja arvostelua. Viimeksi maanantaina Politiikan toimittajien yhdistys kertoi olevansa huolissaan kehityksestä, joka näivettää puoluelehdistöä.
Vihreiden budjetista päättää viime kädessä 43-jäseninen puoluevaltuuskunta. Sen puheenjohtaja Silja Keränen ja varapuheenjohtaja Riina Lumme arvioivat Uutissuomalaiselle, että asia nousee kokouksessa varmasti esille. Lumme ei pidä mahdottomana, että joku valtuuskunnan jäsenistä voi tuoda asian myös äänestykseen.
Vihreiden puoluesihteeri Veli Liikanen kertoi aiemmin STT:lle, että puoluehallituksessa päätös lehden rahoituksen lakkauttamisesta tehtiin yksimielisesti, vaikkakin "pitkän keskustelun jälkeen".
Lue myös: Vihreät päättänevät marraskuussa, kuinka jäsenviestintä hoidetaan – "ulkoistaminen ei ole esillä"
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
