Valamon luostari vuodenkotimaan matkakohde
Matkailutoimittajat valitsivat Valamon luostarin viime vuoden kotimaan matkakohteeksi.
Valamon luostari on vuosikymmenien ajan houkutellut ihmisiä hengähtämään ja rauhoittumaan Heinäveden kansallismaisemiin.
Viihteellisen kertakäyttökulttuurin maailmassa Valamon luostari tarjoaa todellisen vaihtoehdon. Vieras otetaan vastaan ihmisenä, ei rahastusautomaattina, palkitsemisperusteissa todetaan.
Vuoden ulkomaanmatkakohteeksi matkailutoimittajat valitsivat Kreikan, joka Suomen matkatoimistoalan liiton mukaan on säilyttänyt asemansa suomalaisten lentäen tekemien matkojen kesäkohteena.
Tänä vuonna tulee myös kuluneeksi 50 vuotta siitä, kun ensimmäiset suomalaiset seuramatkalaiset lensivät Rodokselle.
Vuoden matkailuhenkilöksi valittiin Jaakko Selin tunnustuksena Yle Tv 1:lle tekemästään Jaakko ja maailmanvalloittajat -sarjasta. Se keräsi viime syyskaudella säännöllisesti yli puoli miljoonaa katsojaa.
Uuden matkailuaiheisen kilpailun, Suomalainen matkailupalkinnon ensimmäinen voittaja on Suomen Majakkaseura.
Raadin mukaan seura tekee ainutlaatuista ja pitkäjänteistä työtä kulttuuriperimän säilyttämiseksi. Sen toiminta nostaa saariston vetovoimaa niin yksityishenkilöiden kuin liikematkailunkin näkökulmista.
Erikoispalkinnon lisäksi kilpailussa oli kolme yleisöäänestyksellä ratkaistua sarjaa. Kiinnostavimmaksi kotimaiseksi kohteeksi yleisö äänesti 7 Sillan Saariston ja ulkomaiseksi kohteeksi Kroatian.
Kilpailussa annettiin ääniä yhteensä 19 000.
Uusi kilpailu tarkoituksena on tuoda esiin laadukasta matkailua sekä ajankohtaisia, kiinnostavia kohteita. Erikoispalkinto jaetaan vuosittain alueelle, henkilölle, yhdistykselle, yritykselle tai teolle, joka on merkittävällä tavalla edistänyt matkailualaa Suomessa.
MT
Viihteellisen kertakäyttökulttuurin
maailmassa
Valamon luostari
tarjoaa todellisen vaihtoehdon.«
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
