Koski ja Niinistö kiinnostuneita Kannuksen kaupunginjohtajan virasta
Entiset kansanedustajat Susanna Koski ja Jussi Niinistö ovat antaneet suostumuksensa Kannuksen kaupunginjohtajan virkaan.
Kannus haastattelee Susanna Kosken ja Jussi Niinistön sekä kuusi muuta kaupunginjohtajaehdokasta. Kuva: Kristian Tervo, Juho LeskinenKannuksen kaupunginjohtajaksi on 12 hakijaa, joista yhdeksän jätti hakemuksensa ja kolme antoi suostumuksensa virkaan.
Suostumuksensa antaneiden joukossa ovat entinen kokoomuksen kansanedustaja, hallintotieteiden maisteri Susanna Koski Vaasasta sekä sinisten ja perussuomalaisten kansanedustajana toiminut filosofian tohtori Jussi Niinistö Helsingistä.
Koski kuului eduskuntaan 2015–2019. Niinistö oli kansanedustaja 2011–2019. Juha Sipilän (kesk.) johtamassa hallituksessa Niinistö toimi puolustusministerinä 2015–2019.
Kannuksessa on kaavailtu, että kaupunginjohtaja voitaisiin valita kaupunginvaltuuston kokouksessa toukokuun lopussa tai kesäkuun alussa. Tarkkaa aikataulua ei ole lyöty lukkoon.
"Tulevana maanantaina kaupunginhallitus pitää etäkokouksen, jossa keskustelemme kaupunginjohtaja-asiasta. Mahdollista on, että päätämme haastatteluihin kutsuttavat", kertoo Kannuksen kaupunginhallituksen puheenjohtaja Olli Joensuu (kesk.).
Haastattelujen perusteella valittaneen kaksi tai kolme hakijaa, jotka osallistuvat soveltuvuusarviointiin.
Kannuksen nykyisen kaupunginjohtajan Terttu Kortteen määräaikainen virka päättyy syyskuun lopussa. Korte ei ole kaupunginjohtajaksi hakeneiden joukossa.
Kannuksen 27-jäsenisen kaupunginvaltuuston suurin puolue on keskusta, jolla on 19 valtuutettua.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

