Presidentti Niinistö yrittäjäjuhlassa: Riskinsä ottanut yrittäjä on aina voittonsa ansainnut
Yrittäjän päivää on vietetty eri puolella Suomea. Samana päivänä juhlistettiin myös Suomen Yrittäjien 20-vuotista taivalta Finlandia-talolla.
Tasavallan presidentti kertoi nuorena toimineensa yrittäjänä: torilla hän kauppasi kielokimppuja, tosin myöhemmin selvisi, että kukka on kokonaan rauhoitettu. Kuva: Kari SalonenYrittäjän päivän pääjuhlassa esiintynyt tasavallan presidentti Sauli Niinistö arvioi yrittäjille, että vakaa turvallisuuspoliittinen ympäristö palvelee myös talouden vakautta.
"On helpompi toimia, jos ympäristö on vakaa."
Niinistö arvioi, että Suomessa on taipumusta synkkyyteen.
"Siis Suomenmaassa, joka on maailman vakain maa ainakin kansainvälisten mittausten mukaan."
Niinistö totesi, että eri mittauksissa Suomi on todettu maailman viidenneksi luovimmaksi maaksi, jossa asuvat maailman viidenneksi onnellisimmat ihmiset ja jolla on kuudenneksi paras maine.
"Suomi on kymmenen kärjessä lähes kaikessa mahdollisessa, missä mitataan jotain hyvää. Täällä pitäisi olla oikein kukoistava ja positiivinen yhteisö rakentamassa elämäänsä."
Niinistö uskoo, että suomalaisilla on mahdollisuuksia, mutta käytännössä niitä ei ole kyetty realisoimaan. Toista olisi maassa, jossa olisi yhteiskunnallista levottomuutta tai korruptiota.
"Sellainen ympäristö ei houkuttelisi ketään yrittämään", arvioi Niinistö.
Eheyden ja vakauden olosuhteilla on hintansa, koska kaikesta hyvästä pitää maksaa keskivertoa enemmän veroja, summasi Niinistö.
"En tarkoita että julkisten menojen pitäisi olla 60 prosenttia bkt:stä, enkä sitä, että eläisimme jatkuvan ja loputtoman velan varassa."
Niinistö kertoi yrittäjille usein miettineensä riskin olemusta. Hänen mielestään yrittäjä, joka joutuu panemaan kaiken peliin, on aivan jotain muuta kuin optiosopija.
"He saattavat menettää vain tulevan voiton, mutta mitään muuta ei peliin joudu panemaan. Sen sijaan useimmat yrittäjät joutuvat niin tekemään."
Varsinkin tapaamiset yrittäjien kanssa ovat jääneet presidentin mieleen. He ovat olleet huolestuneita riskistä, kannattaako sitä ottaa vai ei. Niinistö arvioi, että yrittäjältä vaaditaan ihmeellistä luovuutta, jotta hän selviää riskin ottamisesta.
"Onko tavallaan sinut sen kanssa. Riski on äärettömän huono isäntä. Jos se alkaa vangita tai kahlita ajatuksia, silloin se päätoimikaan ei tahdo onnistua", hän sanoo.
"Tässä lienee avoin syy, miksi en sen enempää yrittänytkään", hän lisäsi ja samalla kertoi olleensa yrittäjäjärjestön jäsen uransa alkuvaiheella.
Niinistö sanoo, että yrittäjyys vaatii ihmiseltä luontoa, vahvaa luovuutta.
"Se vaatii myös meiltä muilta arvostusta. Yrittäjän menestys on yhteinen etu. Riskinsä ottanut on aina voittonsa ansainnut."
"Epäonnistuminen yritystoiminnassa on meidän yhteinen tappiomme ja meidän on kannustettava epäonnistujia onnistumaan seuraavalla kerralla."
Presidentti paljasti tilaisuudessa esiintyneille pikkuyrittäjille toimineensa nuorena kukkakauppiaana torilla. Lopulta yrittämisessä kävi "hieman köpelösti"; muisteli Niinistö.
"Teimme ranteen paksuisia kielokimppuja ja myimme niitä samaan hintaan kuin ammattimaiset torimyyjät sormenpaksuisia kimppuja. Tästä seurauksena joudumme vastaamaan kysymykseen, mistä te niitä poimitte, nehän ovat rauhoitettua."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat