Lapin Kansa: Vahva euro kurittaa suomalaismustikkaa
Ukrainan heikko valuutta on Venäjän talouspakotteita suurempi uhka kotimaiselle luonnonmarjalle, kertoo Polarican varatoimitusjohtaja Jukka Kristo Lapin Kansan haastattelussa.Luonnonmarjayrityksissä pelätään suomalaisten marjojen jäävän ensi kesänä ukrainalaisten ja venäläisten metsämarjojen jalkoihin, kertoo Lapin Kansa. Ukraina on jo entuudestaan suuri mustikantuottaja. Sen tuotanto on kolminkertainen Suomeen verrattuna.
”En osaa pitää Venäjän talouspakotteita erityisenä riskinä luonnonmarja-alalle, mutta Ukrainan ja Valko-Venäjän valuuttojen heikkeneminen tekee maiden metsämarjoista kovia kilpailijoita Suomelle ja Ruotsille”, sanoo lehden haastattelema Polarica-konsernin varatoimitusjohtaja Jukka Kristo .
Parissa vuodessa Ukrainan hryvnia ja Valko-Venäjän rupla ovat menettäneet vajaassa vuodessa yli viidenneksen arvostaan suhteessa euroon.
Ongelmia aiheuttaa myös Kiinan juan, jonka kurssi on myös heikentynyt suhteessa euroon. Kiina on merkittävä pakastemustikan ostaja. Kun sen valuutta on heikko, euromaan mustikat ovat sille kalliita.
Valuutan lisäksi Ukraina saa etumatkaa ilmastonsa ansiosta. Siellä mustikat kypsyvät poiminta- ja myyntikuntoon jo kesäkuussa.
Venäjä sen sijaan jalostaa marjansa omaan käyttöön.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

