Maskun Kalustetalolle 300 000 euron maksu harhaanjohtavasta markkinoinnista
Kalustetalo esitti markkinaoikeudessa KKV:n vaatimusten hylkäämistä, sillä perusteella, että yrityksen mukaan sen markkinointi ei ole esitettyjen syytteiden mukaista.
Markkinaoikeus on määrännyt Maskun Kalustetalon maksamaan valtiolle seuraamusmaksuna 300 000 euroa harhaanjohtavasta markkinoinnista. LEHTIKUVA / Mikko Stig.Markkinaoikeus on määrännyt Maskun Kalustetalon maksamaan valtiolle seuraamusmaksuna 300 000 euroa harhaanjohtavasta markkinoinnista.
Kuluttaja-asiamies esitti viime vuoden heinäkuussa Maskulle miljoonan euron seuraamusmaksua harhaanjohtavasta alennusmarkkinoinnista. Kuluttaja-asiamiehen selvityksen perusteella Maskun Kalustetalo johtaa markkinoinnissaan kuluttajia harhaan.
”Yritys luo kuluttajille kalusteiden markkinoinnissa mielikuvia suurista alennuksista käyttämällä myyntihinnan yhteydessä vertailuhintoja, alennusprosentteja tai muita alennuksiin viittaavia ilmaisuja, jotka eivät anna totuudenmukaista kuvaa Maskun Kalustetalon todellisesta hintatasosta”, Kilpailu- ja kuluttajaviraston (KKV) tiedotteessa sanottiin.
Kalustetalo esitti markkinaoikeudessa KKV:n vaatimusten hylkäämistä, sillä perusteella, että yrityksen mukaan sen markkinointi ei ole esitettyjen syytteiden mukaista.
”Otamme markkinaoikeuden päätöksen vastaan kuitenkin osittain pettyneinä, sillä olemme pyrkineet varmistamaan, että markkinointimme noudattaa lakia, annettuja linjauksia ja ohjeistuksia. Masku on myös ollut halukas yhteistyöhön kuluttaja-asiamiehen kanssa, pyytänyt lisäohjeistuksia ja ollut koko ajan valmis tarkastelemaan markkinointikäytäntöjään”, Maskun Kalustetalon toimitusjohtaja Hanna Kuronen sanoi keskiviikkona julkaistussa tiedotteessa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
