Tässä kaupungissa on 70 leikkipuistoa ja sinne syntyi viime vuonna 70 lasta, kansanedustaja kauhistelee ‒ MT:n vaalipanelistit pohtivat keinoja kohentaa syntyvyystilastoja
Suomeen syntyi viime vuonna historiallisen vähän lapsia.Syntyvyys on jälleen laskussa. Heikko huoltosuhde uhkaa harmaantuvaa kansaa.
MT:n keskiviikkoisen vaalipaneelin osallistujia pyydettiin pohtimaan keinoja, miten suomalaiset uskaltaisivat perustaa perheen ja maahan saataisiin lisää lapsia.
SDP:tä paneelissa edustanut kansanedustaja Piritta Rantanen kertoi, että hänen kotikaupungissaan Jämsässä syntyi viime vuonna vain noin 70 lasta. Leikkipuistoja kaupungissa on noin 70.
”Jokaiselle syntyvälle lapselle on oma leikkipuisto”, hän sanoi havainnollistaakseen vähäisen lapsimäärän konkreettisesti. Rantanen on Jämsän kaupunginvaltuuston varapuheenjohtaja ja huoltosuhteesta erittäin huolissaan.
Rantanen pitää kaupungistumista osasyynä alhaiseen syntyvyyteen. Perheillä ei varsinkaan suurissa kaupungeissa ole varaa niin isoon asuntoon, johon haluttu lapsimäärä sopisi.
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson oli samoilla linjoilla. Hänen mukaansa kaupunkeihin tarvitaan nykyistä halvempia perheasuntoja, joita saadaan lisäämällä kaupungin vuokra-asuntojen tuotantoa ja vaikuttamalla kaavoitukseen. Andersson vaati myös, että varhaiskasvatuksen kriisi ratkotaan ja että lapsilisä sidottaisiin indeksiin.
Kansanedustaja Harry Harkimo Liike Nytistä ottaisi perhevapaiden kustannusten tasapuoliseen jakoon mallia Ruotsista, jossa jokainen työntekijä maksaa vakuutuskassaan tietyn määrän rahaa.
”Kun nainen jää äitiyslomalle, kassasta otetaan raha. Silloin ei vaikuta mitenkään, onko työnantaja palkannut miehen vai naisen.”
Kristillisdemokraattien puheenjohtaja Sari Essayah toivoo, että ainakaan taloudelliset syyt eivät olisi unelmien lapsiluvun esteenä. Puolue esittää, että jokaisen perheen ensimmäiselle lapselle annettaisiin niin sanottu vaunuraha, jonka arvo olisi tuhat euroa.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa, että monet pariskunnat ja yksittäiset henkilöt haluaisivat enemmän lapsia.
”Jos haluttuun lapsilukuun päästään, ei olisi ongelmaa.”
Purran mukaan yksi este perheen perustamiselle on nuorten naisten epävarmuus työpaikasta. Hänen mielestään myös ilmastonmuutoksella ”manaaminen” vähentää haluja perhekoon kasvattamiseen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat









