Ensi vuosi on kirjan vuosi
Kirja-ala viettää vuonna 2015 kirjan vuotta. Mukana ovat muun muassa Kirjakauppaliitto, Suomen Kirjailijaliitto ja Suomen Kustannusyhdistys. Idea koko kirja-alan yhteisestä hankkeesta on alun perin kirjailija, professori Laila Hirvisaaren.
Suomi on tänä vuonna Frankfurtin kansainvälisten kirjamessujen teemamaa. Vuosi 2015 jatkaa suomalaisen kirjallisuuden juhlintaa kotimaassa.
Viime vuonna kirjojen kokonaismyynti kirjakaupoissa jäi 2,3 prosenttia edellisvuoden kokonaismyynnistä. Kirjojen joulumyynti jäi odotuksista ja pudotti koko vuoden myyntitulosta.
Kauno-, lasten- ja nuortenkirjojen sekä tietokirjojen myynnit laskivat 3–5 prosenttia, lukion ja ammatillisen koulutuksen oppimateriaalin myynti sen sijaan kasvoi yli neljä ja pokkarien yli kaksi prosenttia. MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
