Onpa jänöllä jättimäinen takakäpälä ‒ katso video ja lue mihin metsäjänis sitä oikein tarvitsee
Rusakot ovat lisänneet populaatiotaan viime vuosina pienikokoisemman metsäjäniksen kustannuksella.Runsasluminen talvi on isokokoiselle rusakolle isompi koettelemus kuin metsäjänikselle.
Itä-Suomessa on tänä talvena ollut runsaasti lunta, paikoin jopa yli metrin paksuudelta. Tämä on etu jänikselle.
Syvässä lumessa rusakko on koostaan huolimatta sitä saalistavaa ilvestä tai koiraa paetessaan jänistä suuremmassa pulassa.
Rusakolla on olennainen heikkous verrattuna metsäjänikseen, kertoo erikoistutkija Andreas Lindén Luonnonvarakeskuksesta (Luke) Ylelle.
”Metsäjäniksellä on erilainen käpälä, joka kantaa lumihangella ‒ ikään kuin pieni lumikenkä, mitä rusakolla ei ole. Rusakolla on selvästi upottavammat jalat ja pienempi käpälä suhteessa kokoonsa”, kertoo Lindén.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



