EU tukee Boris-myrskyn tulvista kärsineitä EU-maita 10 miljardilla eurolla
EU antaa apua tulvista kärsineille maille Ursula von der Leyenin mukaan koheesiorahastosta, eikä maiden omaa osarahoitusta poikkeuksellisesti tarvita.
Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen vieraili torstaina Puolan Wroclawissa. Mies katseli sillalta kaupunkia halkovaa Oderjokea. Kuva: LEHTIKUVA / AFPEU tukee Boris-myrskyn aiheuttamista tulvista kärsineitä Keski- ja Itä-Euroopan jäsenmaita 10 miljardilla eurolla, kertoi Puolassa vieraileva EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen viestipalvelu X:ssä julkaistulla videolla torstaina.
Apu jaetaan tulvista kärsineille maille von der Leyenin mukaan EU:n koheesiorahastosta, jonka käyttäminen vaatii yleensä jäsenvaltioilta osarahoitusta. Von der Leyen sanoi kuitenkin, että apu tulisi täysin "eurooppalaisesta rahasta" eikä osarahoitusta tarvittaisi.
”Nämä ovat poikkeuksellisia aikoja, ja poikkeukselliset ajat tarvitsevat poikkeuksellisia toimenpiteitä”, hän sanoi.
Von der Leyen vieraili neljän Boris-myrskystä kärsineen maan johtajan kanssa tänään Puolan Wroclawin kaupungissa. Hän kuvaili tulvien aiheuttaman tuhon näkemistä sydäntäsärkeväksi.
Paikalla tapaamisessa olivat Puolan pääministeri Donald Tusk, Tshekin pääministeri Petr Fiala, Slovakian pääministeri Robert Fico ja Itävallan liittokansleri Karl Nehammer.
Wroclawissa koettiin tuhoisat tulvat vuonna 1997. Veden ei odoteta tällä kertaa nousevan yhtä korkealle, mutta padot voivat olla vaarassa, jos tulva kestää useita päiviä.
Boris-myrskyn vaikutuksista niin ikään kärsineen Unkarin pääministeri Viktor Orban ei osallistunut kokoukseen. Hän perui tällä viikolla kaikki kansainväliset tapaamisensa myrskyn vuoksi. Myös Romanian pääministeri Marcel Ciolacu oli poissa kokouksesta.
Vesi on useissa puolalaisissa kaupungeissa ja kylissä tuhonnut taloja, siltoja, teitä sekä rautateitä.
Keski- ja Itä-Eurooppaa viime viikosta alkaen riepotelleen myrskyn kuolonuhrien määrä nousi keskiviikkona 24:ään. Puolassa ja Romaniassa on kuollut kummassakin seitsemän ihmistä, Itävallassa ja Tshekissä molemmissa viisi.
Myrsky on tuonut mukanaan voimakasta tuulta, rankkasateita ja tulvia, ja joillain alueilla vesi on edelleen nousussa.
Vesi on useissa puolalaisissa kaupungeissa ja kylissä tuhonnut taloja, siltoja, teitä sekä rautateitä. Joillain alueilla asukkailla on ollut puutetta juomavedestä ja sähköstä.
Puolan infrastruktuuriministeri Dariusz Klimczak kuvailee veden tuhonneen kaiken.
”Näkymä on kuin sodan jälkeen, ennemmin kuin tulvan”, hän sanoi toimittajille torstaina.
Myrsky on iskenyt myös Italiaan
Myrsky on iskenyt myös Italiaan, jonka pohjoisosassa Emilia-Romagnan alueella on evakuoitu yli tuhat ihmistä, kertoivat alueen viranomaiset torstaina. Voimakkaat tuulet ja rankkasateet ylsivät Emilia-Romagnan ja Marchen alueille jo keskiviikkona.
Emilia-Romagnassa varauduttiin myrskyyn sulkemalla kouluja torstain ajaksi, kertoi italialainen uutistoimisto Ansa. Lisäksi junia peruttiin ja ihmisiä kehotettiin myös välttämään tarpeetonta matkustamista.
Varaliikenneministeri Galeazzo Bignami kertoi torstaina tiedotustilaisuudessa, että kaksi talon katolle tulvia paennutta ihmistä on kadonnut katon romahdettua.
Samalla alueella kärsittiin myös toukokuussa 2023 tuhoisista tulvista. Tuolloin tulvien seurauksena kuoli ainakin 17 ihmistä.
Ravennan kaupungin pormestari Michele De Pascale sanoi Radio 24:lle alueen tilanteen olevan hyvin samanlainen kuin edeltävän vuoden toukokuussa. Emilia-Romagnan alueen presidentti Irene Priolo taas sanoi Radio Rai 1:lle, ettei vaurioiden odoteta tämän vuoden tulvissa olevan yhtä laajoja kuin viime vuonna.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

