Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Palkittu verkosto kerää matkailijan palvelut yhteen

    Anastasia Potakhina, Pasi Romo ja Jenni Wahteristo Soukkiojärven rannalla Lempi-mökin rappusilla. Mökki on rakennettu esteettömäksi, joten pyörätuolilla tai lastenvaunujen kanssa pääsee luiskia pitkin aina rantaan saakka. Janne Nousiainen
    Anastasia Potakhina, Pasi Romo ja Jenni Wahteristo Soukkiojärven rannalla Lempi-mökin rappusilla. Mökki on rakennettu esteettömäksi, joten pyörätuolilla tai lastenvaunujen kanssa pääsee luiskia pitkin aina rantaan saakka. Janne Nousiainen Kuva: Viestilehtien arkisto

    KANGASNIEMI (MT)

    Vuonna 2012 perustettu Kakkaramäki Oy on matkailupalveluita järjestävän verkoston veturi. Se on osa alueen Rock and Lake -palvelukokonaisuutta.

    Mukana verkostossa on 18 toimijaa.

    Asiakas löytää yhdeltä nettisivustolta koko tarjonnan: majoituksen, ohjelmapalvelut, ruokatuotteet ja pitopalvelun, kiitetään Inno Elma -palkinnon perusteluissa.

    Kokonaisuuden voi koota, varata ja maksaa verkkokaupassa. Henkilökohtaista palvelua saa viidellä kielellä.

    Kakkaramäki Oy:ssä työskentelee kolme henkeä. He keskittyvät verkoston ylläpitoon, markkinointiin ja palveluiden koordinointiin.

    Rock and Lake -verkoston yhteistyöyritykset huolehtivat esimerkiksi pitopalveluista ja ohjelmapalveluista, siivouksista ja huolloista.

    Suomen Messusäätiön lahjoittaman palkinnon arvo on 3 000 euroa. Saajan valitsi kehityspäällikkö Terhi Hook Visit Finlandista.

    Palkinto luovutettiin tänään perjantaina avautuneilla Elma-maaseutumessuilla.

    Kakkaramäki Oy:n tiimi tekee tiivistä yhteistyötä.

    Jenni Wahteristo on kauppatieteiden maisteri ja matkailupalveluiden tuottaja. Hänen vastuullaan ovat toiminnanohjausjärjestelmä sekä myynti suomalaisille ja eurooppalaisille asiakkaille.

    Wahteriston puoliso, laitekehitykseen erikoistunut maatalousteknikko Pasi Romo tekee kaikkea huollosta alkaen. Hänen päätyötään on ideointi, uusien asioiden jalostaminen ja yhteyksien ottaminen.

    Anastasia Potakhina on kielenkääntäjä ja matkailun ammattilainen. Hän hoitaa Venäjän myynnin, markkinoinnin ja nettisivut.

    ”Tieto syötetään nettiin vain kerran. Kalentereissa näkyy aina uusin tieto”, Potakhina kuvailee.

    ”Myymme palveluja itse mahdollisimman paljon, mutta myös matkatoimisto voi katsoa nettisivuilta sopivan kokonaisuuden ja paketoida sen asiakkaalleen”, Wahteristo kertoo.

    Sekä Wahteristolla että Romolla on pitkä kokemus suunnittelusta ja tuotekehittelystä teollisuudessa.

    ”Mukana olevien ihmisten pitää tajuta, mitä merkitsee kokonaisuuden kannalta, jos teen näin”, Wahteristo selittää.

    ”Muutama yritys on pudonnut pois Rock and Lake -verkostosta”, Wahteristo kertoo.

    ”Mutta sekin huomataan, kun asiat lähtevät rullaamaan. Meillä on selkeät yhteistyösopimukset.”

    Tarvitaan suunnitelma, kuinka asiakkaat löytävät paikan. Matkailun asiakkaat haluavat nähdä äkkiä, onko mökki vapaana vai ei.

    ”Kysytään tekemisestä, halutaan tietää varusteista.”

    Tavoitteena on täyden palvelun talo. Mökkiin voi tilata vaikka kalastustarvikkeet tai lähiruokakorin.

    Alkujaan petroskoilainen Potakhina on asunut Suomessa kuusi vuotta. Aiemmin hän opasti suomalaisia matkailijoita Petroskoissa.

    Suurin osa asiakkaista tulee Venäjältä, mutta länsieurooppalaisten määrä kasvaa koko ajan.

    ”Osa asiakkaista jakaa kaiken sosiaalisessa mediassa”, Romo kertoo.

    Kaikissa välineissä pitäisi näkyä. Verkosto tuottaa aktiivisesti sisältöä Facebookiin, vKontaktiin, Youtubeen ja Instagramiin.

    ”Viikonloppuna meillä kuvataan musiikkivideo Youtubeen”, Romo kertoo. ”Kuvauksia tulee tekemään 35 henkeä.”

    ”On tärkeää ehtiä ottaa huuruinen kuva järveltä, jota ympäröivät pihlajanmarjojen punaamat metsät”, Wahteristo kertoo. ”Suomi on kaunis myös paljaana, ennen lumentuloa.”

    ”Meille tämä on jokapäiväistä, mutta esimerkiksi saksalaiset ovat innoissaan.”

    Romo on toisen polven mökkiyrittäjä.

    Hänen vanhempansa alkoivat pitää lomamökkejä maatilan sivuelinkeinona 1990-luvun alussa.

    ”Asumme Pasin kotitilalla, parin kilometrin päässä Mäenkylän koululta”, Wahteristo kertoo. ”Koulu lakkautettiin vuonna 2010.”

    Yrittäjien ostama koulu toimii nyt Kakkaramäen juhla- ja kokoustilana.

    Romolla on kuusi omaa vuokramökkiä. Kirkonkylälle on matkaa parikymmentä kilometriä.

    Yhteistyökumppaneiden mökkejä on ympäri Kangasniemeä. Rukallakin on yksi.

    1950-luvulla rakennetun koulun talousrakennus on nyt Paljupytinki saunoineen ja kylpypaljuineen.

    Koululle voi tilata haluamansa pitopalvelun tai juhlia omien juomien kanssa.

    Soukkiojärveen pistävä harju on korkea ja kapea. Punarunkoiset männyt kohoavat sammalikosta.

    Marraskuun iltapäivä on pehmeän harmaa, vihreä ja ruskea.

    Lempi-mökissä on loivat kynnykset ja isot oviaukot. Tiskipöydän äärelle mahtuu myös pyörätuolin kanssa.

    Terassille ja rantaan pääsee luiskia myöten.

    ”Esteettömyyttä kaipaa yhä useampi asiakas”, kertoo Wahteristo. ”Se tuo turvallisuutta ja mukavuutta muillekin.”

    Lastenvaunuilla pääsee rantaan. Kalastuslautalle on huonojalkaisenkin helppo nousta.

    ”Kalastus on monelle tärkeää”, Romo sanoo. ”Kaikilla mökeillä on perusvarusteina soutuvene ja langaton netti.”

    Erämainen Puulavesi, Kyyvesi ja pikkujärvet tarjoavat rauhaa. Maisema on jääkauden muovaamaa kivistä maata, metsää, harjuja ja kalliota. Lähellä on paljon Natura-alueita.

    ”Välitämme myös yksityisiä mökkejä. Me katsomme, että homma toimii.”

    ”Mökin omistaja voi olla vaikka Espanjassa lomalla, me esittelemme paikat, luovutamme avaimet ja olemme saatavilla”, Wahteristo kuvailee.

    ”Huolehdimme kunnossapidosta, haloista, loppusiivouksista. Konseptia olemme kehittäneet nyt vuoden verran.”

    ”Liiketoimintaa voi näillä järjestelmillä laajentaa paljon”, Wahteristo kertoo. ”Mutta hiljaa hyvä tulee, tarvitaan hiomista. Inno Elma -tunnustus on iso asia meille.”

    REA PELTOLA

    Mökin omis-taja voi olla

    vaikka Espanjassa lomalla, esittelemme paikat, luovutamme avaimet ja olemme saatavilla.

    Avaa artikkelin PDF