Euroopan unionin jäsenmaiden ulkoministerit keskustelevat Ukrainan asevoimien kouluttamisesta
Suomea kokouksessa edustaa ulkoministeri Pekka Haavisto.Euroopan unionin jäsenmaiden ulkoministerit kokoustavat maanantaina Luxemburgissa Venäjästä ja Kiinasta. Kyse on muun muassa unionin reaktioista Venäjän hyökkäykseen Ukrainassa sekä unionin ja sen jäsenmaiden Kiina-riippuvuuksien puntaroinnista.
Keskeisenä aiheena kokouksessa on sotilaallisen avustusoperaation perustaminen. Käytännössä kyse olisi ukrainalaisten sotilaiden ja erityisosaajien kouluttamisesta.
Suomi tukee esitystä Ukrainan asevoimien kouluttamisesta, ja Suomea kokouksessa edustaa ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.).
EU:n ulkosuhdehallinnon mukaan myös Ukrainan rahallista tukemista on tarkoitus jatkaa. Asian kannalta keskeisistä ministereistä koostuva EU-ministerivaliokunta kertoo asiakirjoissaan, että EU on tukenut Ukrainaa muun muassa makrotaloudellisen avun, budjettituen ja humanitaarisen avun kautta tällä hetkellä yli 5,4 miljardilla eurolla.
Venäjän laajasta hyökkäyssodasta on aiheutunut kysymyksiä myös siitä, kuinka riippuvaisia lännessä ollaan Kiinasta. Juuri Kiina on toinen kokouksen tärkeä teema.
Keskustelussa on määrä pohtia, miten EU voi parhaiten ylläpitää suhteitaan Kiinaan ja jatkaa yhteistyötään Kiinan kanssa sekä samalla huomioida liiallisen riippuvuuden riskit.
EU:ssa arvioidaan edelleen, että yhteistyö Kiinan kanssa muun muassa globaalien ongelmien ratkaisemiseksi on välttämätöntä. Samaan aikaan unionissa on huolestuttanut elokuussa kärjistynyt tilanne Taiwaninsalmella.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





