Vapaavuori vaihtamassa hallituskauden jälkeen EU-tehtäviin
Elinkeinoministeri Jan Vapaavuori ei ole asettumassa ehdolle eduskuntavaaleissa, mikäli hänet valitaan suunnitelmien mukaan Euroopan Investointipankin johtajaksi.
Jan Vapaavuori on ehdolla Luxemburgiin Euroopan investointipankkiin, jonka varapääjohtaja vaihtuu syyskuun alussa. Kuva: Kari Salonen"Minulle on tärkeää, että nykyiset tehtävät hoidetaan nyt kuitenkin joka tapauksessa kunnialla loppuun asti", kirjoittaa elinkeinoministeri Jan Vapaavuori (kok.) Facebook-sivullaan. Hän ei siis aio lähteä hallituksesta kesken vaalikauden.
Yle kertoi torstaina illalla, että Vapaavuori on mahdollisesti jättämässä hallituksen ja siirtymässä Euroopan Investointipankin varapääjohtajaksi. Vapaavuori kiistää uumoilut lähdöstään ja sanoo hoitavansa hallitustehtävänsä loppuun asti.
Vapaavuori sanoo, että ei aio kommentoida asiaa laajemmin ennen kuin paikka varmistuu. Jos hänet nimitetään tehtävään, työt alkaisivat vasta syyskuun alussa.
"Kyse on Suomelle sovitun rotaation mukaan tulevasta mandaattipaikasta, joten ratkaisu on pitkälti maan hallituksen käsissä."
Vapaavuori kuvailee tehtävää erittäin merkittäväksi ja mielenkiintoiseksi. Hän kirjoittaa, että hänellä on aikeilleen pääministeri Alexander Stubbin (kok.) täysi tuki.
Edellinen suomalainen Luxemburgissa sijaitsevan Euroopan Investointipankin varapääjohtajana oli presidentti Sauli Niinistö.
Vapaavuori on Paula Risikon ja Stubbin jälkeen kokoomuksen virkaiässä kokenein ministeri.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

