Hintakilpailu näkyi Atrian tuloksessa - puoli prosenttia voittoa
Vaikka yhtiön liikevoitto parani hivenen, kova hintakilpailu nipisti tuloskehitystä alkuvuonna.
Atrian toimitusjohtaja Juha Gröhn kertoo hintojen laskeneen Suomessa keskimäärin viisi prosenttia. Kuva: Kari SalonenKiristynyt hintakilpailu kaikilla markkina-alueilla nipisti lihayhtiö Atrian tuloskehitystä tammi–maaliskuussa.
"Erityisesti Suomessa hinnoittelun merkitys korostui ja heikensi tuloskehitystä. Kauppa kävi mutta noin viisi prosenttia alenevin hinnoin", toimitusjohtaja Juha Gröhn kertoo.
Koko konsernin liikevaihto säilyi ennallaan 314,5 miljoonassa eurossa. Liikevoittoa kertyi 1,6 miljoonaa euroa, mikä on 0,5 prosenttia liikevaihdosta. Vuotta aiemmin tulos jäi 0,7 miljoonaan euroon.
Tuloksentekoa petrasi varsinkin Atria Venäjän parantunut kustannustehokkuus ja hyvä myynnin rakenne. Yhtiö teki tappiota Venäjällä, mutta tappiota syntyi kolmasosan siitä, mitä se oli vuosi sitten.
Vaikka Suomessa liikevaihtoa kertyi 12,5 miljoonaa euroa enemmän kuin vuosi sitten, liikevoitto notkahti hivenen ja jäi 1,7 miljoonaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
