Maissinjyvistä korvaaja styroksille? Saksalaistutkijat kehittivät lämpöeristelevyn popcornista
Materiaali eristää lämpöä yhtä hyvin kuin styroksi mutta kestää tulta paremmin.
Saksalaisyliopiston tutkijat ovat kehittäneet popcornista lämpöeristelevyn, joka sopii ominaisuuksiltaan styroksin korvaajaksi. Kuva: Göttingenin yliopistoSaksalaisen Göttingenin yliopiston tutkimusryhmä on onnistunut kehittämään popcornista ominaisuuksiltaan erinomaisen lämpöeristelevyn.
Yliopisto kertoo tiedotteessaan solmineensa hetki sitten sopimuksen materiaalin kaupallisesta tuottamisesta.
Popcornista valmistetulla materiaalilla on tarkoitus korvata lämpöeristeenä ja pakkausmateriaalina käytettävää styroksia. Asiasta uutisoi ensimmäinen Kauppalehti.
Kasvipohjainen ja biohajoava tuote on ympäristöystävällinen vaihtoehto fossiilisille ja öljypohjaisille materiaaleille.
Kauppalehti kertoo, että eristelevyssä käytettävä massa valmistetaan rouhituista maissinjyvistä höyryssä kuumentamalla, minkä jälkeen massa liimataan yhteen sideaineella.
Materiaali eristää lämpöä yhtä hyvin kuin styroksi, mutta kestää tulta styroksia paremmin. Kosteisiin tiloihin popcorn-eristelevy ei kuitenkaan ole välttämättä paras valinta.
”Materiaali on niin ekologista, että sitä voi käyttää vaikka eläinten rehuna”, tutkimusryhmän johtaja ja professori Alireza Kharazipour kuvaili sähköpostitse materiaalia Kauppalehdelle.
Kharazipour kertoo saaneensa idean popcorn-levystä elokuvissa tunnustellessaan kevyttä popcorn-pussia.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
