verkossa sanottua Mehiläiset pelastuvat, rypsin viljely vaikeutuu
Viime viikolla EU päätti kieltää neonikotinoidit, joita käytetään hyönteisten torjuntaan. Kiellon toivotaan suojelevan mehiläisiä. Sen kääntöpuolena on, että öljykasvien viljelijöiltä viedään tehokas aine.
Ei liene ihme, että viljelijöitä koskettava, kaksipiippuinen asia herätti keskustelua Maaseudun Tulevaisuuden verkkosivuilla.
”Mutta vaihtoehtojahan myrkyille on: luomu, myöhäisempi kylvö ja integroitu kasvinsuojelu”, opastaa jotakin rajaa.
”Jotakin rajaa joo. Luomu romahduttaa satotason, myöhäisempi kylvö kasvattaa riskiä, että sato jää korjaamatta. Integroitu viljely tarvitsee peitatun siemenen siinä kuin mikä tahansa toimiva viljely”, vastaa jep.
Maa jätettävä viljelykunnossa jälkipolville epäilee, että neonikotinoidien kiellon vastustajia ajaa ahneus.
”Onko taas niin, että se tavallinen tarina rahan ahneudesta on voittamassa, kun pitää sitä halvinta kemikaalia päästä käyttämään, että saadaan isot osingot maksetuksi lannoite- ja myrkkytehtaiden omistajille? En ole kiihkoilija, vaan mielestäni realisti. Mehiläiset pölyttäjinä ovat valtavan tärkeitä ruuan tuotannossa kaikkialla maailmassa vielä kymmenien miljoonien vuosien jälkeen.”
Myös Anita Lautsilta korostaa mehiläisten merkitystä ihmiskunnalle.
”Mehiläisten kuolema tarkoittaa valtavaa määrää asioita tässä maailmassa. Se tulee tuottamaan jopa nälänhätää ja on sitä varmasti tehnytkin. Rypsi ja rapsi pelastuu, mutta liian paljon muuta tuhoutuu. Rypsipeltojen läheisyydessä marjapensaat lopettavat marjomisen. Metsiköt, ahomansikat ja kaikki pölytystä tarvitseva nääntyy. Luonnon tasapaino on jo horjunut aivan liikaa, olisiko tässä kohtuullisuuden paikka?”
MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila kannusti Pohjois-Savon tuottajaliiton kokouksessa päättäjiä bioenergian käyttöön (Marttila patistaa bioenergiatalkoisiin kivihiilen polton sijaan, 30.4.)
Asiaa seurannut Oulusta arvostelee MTK:n energialinjaa.
”MTK on ydinvoiman kannattaja ja Pekkarinen lisäsi yhdessä yössä lisää yhden ydinvoimalan kumoten kotimaisen bioenergian mahdollisuudet. Siitä asti MTK ja kepu ovat yrittäneet kaikin keinoin estää kotimaisen bioenergian laajentamisen, koska tällöin ei varmasti tarvita Fennovoiman venäläisomistukseen pohjautuvaa ydinvoimalaa. Toisenlaisella politiikalla Suomeen olisi syntynyt kymmeniätuhansia uusia työpaikkoja.”
”Ei ole ekologisesti perusteltua verottaa fossiilisia polttonesteitä vähemmän lämmityskäytössä kuin liikennekäytössä”, kirjoittaa Kivihiili tappaa. ”Kuten rohkea mies Pohjanmaalta ajatuksen ilmaisi toisella tapaa: ’Öljy kuuluu männän päälle’. Sellaisella politiikalla puun pienkäyttö saattaisi nousta jopa Itävallan tasolle. Nyt ollaan takapajula vai sanottaisiinko takahiilimö?”
HENRIK SCHÄFER
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
