EK:n Alahuhta haluaa kilpailukykysopimuksen tässä kuussa
Kuljetusalan mukaan saanti tärkeä yrityksille.Elinkeinoelämän keskusliiton hallituksen puheenjohtaja Matti Alahuhta pitää todella tärkeänä, että kilpailukykysopimuksen soveltamisneuvottelujen aikataulu pitää. Määräaika on kuun lopussa.
Viime viikkoina on kuulunut epäilyjä, ettei aika riitä, vaan neuvottelujen takarajaa olisi syytä venyttää. Alahuhta ei näe siihen tarvetta.
"Työmarkkinakentässä on tapana se, että ratkaisut syntyvät aina viime metreillä. En hirveästi usko, että lisäaika parantaisi tilannetta."
Alahuhdalla on sellainen käsitys, että kaikki osapuolet tähtäävät tällä hetkellä siihen, että valmista saadaan kuun loppuun mennessä.
"Ainahan tietysti on riskejä, Alahuhta myönsi.
EK:n kevätkokouksen seminaarissa puhunut Alahuhta arvioi, että kilpailukykysopimuksen toteutuminen yhdistettynä seuraavien vuosien maltilliseen palkkapolitiikkaan parantaisi merkittävästi Suomen kilpailukykyä.
Hänen mukaansa on erittäin tärkeää, että sopimukselle saadaan laaja kattavuus ja yritysten toiminnan kannalta kriittinen logistiikkaketju saadaan mukaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

