Piiritystilanne Juupajoella ohi – aseistautunut henkilö antautui suosiolla poliisille
Poliisi sai kotihälytystehtävän yksityisasuntoon aamukuuden jälkeen.
Juupajoen piiritystilanteessa kohdekiinteistö ja alueella kulkeva Kopsamontie oli eristetty. LEHTIKUVA / KALLE PARKKINEN.Poliisi on ottanut Juupajoella Pirkanmaalla piiritetyn ihmisen kiinni, Sisä-Suomen poliisi kertoo.
Poliisin mukaan piiritetty saatiin neuvottelun tuloksena tulemaan rauhallisesti ulos asunnosta. Kukaan ei loukkaantunut kiinniottotilanteessa tai operaation aikana.
Kiinniottotilanne eteni rauhallisesti eikä siihen liittynyt mitään dramatiikkaa, poliisin tilannekeskuksesta kerrottiin STT:lle.
Poliisi kertoo jatkavansa tutkintatoimia alueella. Eristys puretaan, ja alueella voi jälleen liikkua normaalisti. Kotietsinnän jälkeen tutkinta jatkuu poliisin mukaan muun muassa kuulusteluilla.
Aamupäivällä poliisi kertoi pyrkivänsä ottamaan kiinni henkeen ja terveyteen kohdistuneesta rikoksesta epäillyn henkilön. Hänen epäiltiin olevan aseistautunut, joten Kopsamossa sijaitseva asunto ja alueella kulkeva Kopsamontie eristettiin.
Poliisista kerrottiin STT:lle kello 11.30, että poliisilla ei ole varmuutta siitä, millainen ase epäillyllä on. Iltapäivällä hieman kiinnioton jälkeen poliisi ei vielä voinut kommentoida, löytyikö asunnosta aseita, sillä kotietsintä oli vasta käynnissä.
Sisä-Suomen poliisi kertoi Twitterissä puoliltapäivin, että poliisilla on neuvotteluyhteys piiritettyyn ja asiassa pyritään neuvotteluratkaisuun.
Kohdekiinteistö ja alueella kulkeva Kopsamontie oli eristetty. Poliisin eristämällä alueella ei ole sivullisia, eikä eristysalueen ulkopuolella oleville aiheutunut poliisin mukaan vaaraa.
Poliisi ilmoitti saaneensa kotihälytystehtävän yksityisasuntoon Kopsamontielle aamulla kello 6.15. Paikalle oli Sisä-Suomen poliisin mukaan hälytetty myös yksiköitä Helsingin poliisilaitoksen alueelta sekä muita viranomaisia ensihoidosta ja Rajavartiolaitokselta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


