Sateet jatkuvat läntisessä Suomessa
Juupajoella sadetta on kertynyt 25 millimetriä vuorokauden aikana.Sää jatkuu epävakaisena, kertoo Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Anja Häkkinen.
Lauantain aikana runsaimmin satoi Pirkanmaan Juupajoella, jossa sadetta kertyi 24 tunnin aikana 25 millimetriä. Runsaita sateita on tullut erityisesti myös läntisellä Uudellamaalla, Varsinais-Suomessa ja Keski-Suomessa.
Sunnuntaina maan länsiosassa ja Pohjois-Pohjanmaalla on enimmäkseen pilvistä ja ajoittain sadetta, joka voi paikoin lännessä olla runsasta.
Myöhemmin illalla tai yöllä pilvipeite rakoilee ja sää on enimmäkseen poutaista. Päivälämpötila on 12–18 astetta, sateessa 5–10 astetta. Yön alin lämpötila on 5–10 astetta.
Poutaisinta on edelleen idässä. Sielläkin voi kuitenkin paikoin tulla sateita. Lämpötila voi yltää yli 20 asteen.
Lapissa sää on pilvinen ja paikoin sateinen. Päivällä lännestä alkaen pilvipeite rakoilee ja sää on enimmäkseen poutaista, Pohjois-Lapissa tulee vielä kuitenkin sadekuuroja. Päivän ylin lämpötila on 7–12 astetta. Yöllä lämpötila voi pudota muutaman asteen verran pakkaselle.
Häkkinen ennustaa, että viiden vuorokauden sadekertymä läntisessä Suomessa ja eteläisessä Lapissa on 10–25 millimetriä.
"Maanantaina sateita tulee erityisesti lounaaseen. Tiistaina sadekuuroja on halki maan. Voi olla myös yhteinäisempiä sateita."
Tulevatko sateet tarpeeseen vai sekoittivatko ne suunnitelmasi? Onko liiasta sateesta haittaa? Lähetä kuva pelloltasi osoitteeseen lukijankuva@maaseuduntulevaisuus.fi tai tältä lomakkeelta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

