Metsästysseura kanteli oikeuskanslerille Koloveden hirvestyksestä
Koloveden kansallispuistossa voivat jatkossa vain paikalliset asukkaat osallistua hirvijahtiin. Pölläkän metsästysseurassa ehdon täyttää vain yksi metsästäjä. Hän on 82-vuotias.Pölläkän metsästysseura ja Suomen metsästäjäliiton Suur-Savon piiri ovat kannelleet oikeuskanslerille Koloveden kansallispuiston hirvenmetsästyksestä.
Eduskunta hyväksyi keväällä Koloveden kansallispuiston laajennuksen. Enonkosken, Heinäveden ja Savonlinnan kuntien alueella olevassa puistossa vain näissä kunnissa asuvilla on oikeus metsästää hirviä.
Heinäveteläisen Pölläkän metsästysseuran hirvenmetsästäjistä enää yksi asuu kunnassa. Hän on 82-vuotias Veli Pietarinen .
Kun seura metsästää hirviä Koloveden kansallispuiston alueella, vain Pietarinen saisi osallistua jahtiin. Seuralla on maata kansallispuistossa vain noin 150 hehtaaria, mutta alue on tärkeällä rantakaistaleella, hirvien kulkupaikalla.
Kantelijat pyytävät oikeuskansleria tutkimaan, loukkaako asuinkuntavaatimus yhdistyslakia ja perustuslakia.
Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunnan mielestä metsästys pitäisi sallia alueella toimivien riistanhoitoyhdistysten jäsenille.
SML:n Suur-Savon piirin puheenjohtajan Martti Hahtolan mukaan kansallispuiston laajennusta perusteltiin norpan suojelulla. Hän ei ymmärrä, miksi hirvenpyyntiä piti vaikeuttaa, tai pölläkkäläisten tapauksessa lopettaa käytännössä kokonaan.
Hahtolan mukaan Kolovesi-päätökset ovat tuoneet paikallisille asukkaille vain rajoituksia ja lieveilmiöitä. Uutena pelkona on, että puisto laajenee 10 000 hehtaarin kakkosvyöhykkeelle.
Eduskunnan hyväksymällä lailla puisto laajeni 3 509 hehtaarilla 5 817 hehtaariin.
Kolovesi on eteläisen Suomen ainoa kansallispuisto, jossa hirvenmetsästys on sallittua, mutta vain puistoalueen kunnissa asuville.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

