Päätös autojen päästörajoista lykkääntyi taas
LUXEMBURG (MT)
EU:n ympäristöministerit eivät maanantaina päässeet sopuun uusien autojen hiilidioksidipäästöjä koskevasta rajasta.
Saksa on viivyttänyt päätöksentekoa kesästä saakka, koska se pitää komission ehdottamaa päästörajaa liian tiukkana.
Periaatteessa jäsenmaat ja EU-parlamentti sopivat jo kesällä säännöistä, joiden mukaan uusien autojen keskimääräinen hiilidioksidipäästö saa vuonna 2020 olla enintään 95 grammaa kilometriltä. Saksa kuitenkin ilmoitti, ettei se hyväksykään päätöstä. Saksaa tukevat Britannia sekä Itä-Euroopan maat, joissa saksalaisilla autonvalmistajilla on tehtaita.
Päästöraja on autonvalmistajakohtainen keskiarvo. Isoihin autoihin keskittyneille valmistajille kuten Mercedekselle ja BMW:lle rajan saavuttaminen on vaikeaa. Pikkuautoja valmistava Italia on taas ajanut mahdollisimman tiukkaa päästörajaa.
Suomen hallitus on tukenut alkuperäisen sopimuksen mukaista rajaa.
Maanantaina ympäristöministerit sopivat, että esitykseen tehdään pieniä viilauksia, joiden toivotaan kelpaavan myös mepeille. Ratkaisu on tarkoitus löytää virkamiestasolla lähiviikkoina.
Käytännössä viilaukset voivat koskea esimerkiksi hyvityksiä, joita autonvalmistaja saa erittäin vähäpäästöisistä malleista. Jos esimerkiksi valmistaa paljon sähköautoja, voi tuottaa enemmän myös isopäästöisiä autoja.
NIKLAS HOLMBERG
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
