Suomalais-lapset ovathiihtolomailleet jo 80 vuotta
Suomalainen talvi- eli hiihtoloma täyttää 80 vuotta. Ajatuksen kevättalveen sijoittuvasta lomaviikosta keksi voimistelunopettaja Santeri Hirvonen vuonna 1926.
Hirvosen mukaan lapset saisivat keväthangilla hiihtäessään raitista ilmaa ja kestävyyttä pakertaa lukuvuoden loppuun.
1930-luvun alussa Suomen Ladun perustaja ja pesäpallon isä Lauri ”Tahko” Pihkala otti hiihtoloman asiakseen ja vei sen Kouluhallituksen käsittelyyn.
Vuonna 1933 viikon mittainen hiihtoloma tuli ensimmäistä kertaa pakollisena kaikkiin Suomen kouluihin.
Koulujen ja suojeluskuntien liikuntahistoriaa tutkineen dosentti Erkki Vasaran mukaan hiihtoloma on yksi merkittävimmistä liikuntapoliittisista toimista maailmansotien välisenä aikana.
Ensimmäistä hiihtolomaa viettäneet lapset ovat tänä päivänä vähintään 87-vuotiaita.
Talvilomat pidetään helmi–maaliskuussa. Etelä-Suomen kouluissa yleisin lomaviikko on viikko 8, Väli-Suomessa viikko 9 ja Itä- ja Pohjois-Suomessa viikko 10.
MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
