Ranskan McDonalds siirtyy kotimaiseen, Suomessa syödään halal-teurastettua nugettia
Ranskan McDonalds hankkii jatkossa nugetteihinsa broilerin kotimaisilta tiloilta. Suomalaisen McDonaldsin nugetin sisältö on usein halal-teurastettu.Ranskassa syödään pian pääasiassa kotimaassa tuotettua nugettia.
Ranskan McDonald´s, Cargill ja siipikarjaa jalostava Moy Park ovat allekirjoittaneet sopimuksen kansallisesta broilerintuotannosta.
Asiasta uutisoi Global meat news.
Tämän vuoden aikana kaksi kolmasosaa ravintolaketjun kanasta tulee ranskalaisilta tiloilta, mikä on tuplasti enemmän kuin neljä vuotta sitten.
Ranskan broilerintuotannolle sopimus on odotettu piristysruiske: kolmivuotisen sopimuksen myötä ranskalaisilta tiloilta toimitetaan vuosittain yli 9 000 tonnia broileria nugettien raaka-aineeksi.
Suomen McDonaldsiin kana tulee Tanskan tehtaalta. Suomen McDonaldsin nugeteissa käytettävä kana on pääosin halal-teurastettua, koska Tanskan teurastamon tuotannosta osa menee vientiin halal-tuotantotapaa vaativiin muslimimaihin.
Tanskaan broileria tuodaan paitsi maan sisältä, myös Ruotsista, Saksasta, Sloveniasta ja Hollannista. "Jos jollakin maalla tautitilanne on kova, voi maa vaihtua. EU:n ulkopuolelta tuotaessa alkuperämaa on Brasilia", kertoo McDonaldsin laatupäällikkö Stiina Rasimus-Sahari.
Voitaisiinko Suomessakin jatkossa käyttää suomalaista broileria?
"Olemme riippuvaisia siitä mistä broileri Tanskaan tulee. Raaka-aineiden hankinta tapahtuu siellä, joten sellaista suunnitelmaa ei ole."
Tanskassa kasvatetaan arviolta 135 miljoonaa broileria vuosittain. Koko tuotannosta vastaa arviolta 200 tuottajaa ja prosessointilaitoksia on kaksi: Rose Poultry A/S ja Lantmännen Danpo A/S. McDonaldsin nugetteihin käytettävät linnut prosessoidaan jälkimmäisessä.
Samoja kanatuotteita käyttävät Tanska, Saksa ja Ruotsi. Eräkohtaisia tietoja alkuperästä ei ole mahdollista ainakaan vielä tietää.
Koska kaikki broilerit eivät ole halal-teurastettuja, nugetti ei virallisesti ole halal-tuote.
Oikaistu 29.3. klo 9:51: haastateltava ei ollut viestintäpäällikkö, vaan laatupäällikkö.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

