Heikkolaatuiset viljaerät erilleen
Sekä Vilja-alan yhteistyöryhmä että MTK:n vilja-asiamies Max Schulman korostavat nyt sitä, että tiloilla on syytä varastoida heikkolaatuiset viljaerät erilleen hyvälaatuisesta, jos vain mahdollista.
”Jotta hyvä saadaan pidettyä hyvänä, erät pitäisi pystyä pitämään erillään. Siksi sadon laatu kannattaa yrittää selvittää niin pian kuin mahdollista”, Schulman neuvoo.
Jotta tämä onnistuu, mukaan pitää hänen mukaansa saada kaikki analyysilaboratoriot koko viljaketjusta, myös maatalouskaupasta ja teollisuudesta.
”Heti kun viljaa saadaan puitua, kuivurit käyvät täysillä ja satseja vaihdetaan ympäri vuorokauden”, Schulman kertoo.
”Esitän analyysejä tekeville tahoille toiveen, että aukioloaikoja pidennettäisiin ja analyysejä tehtäisiin tarvittaessa vaikka viikonloppuisin, jotta laatu saataisiin selville mahdollisimman pian puinnin jälkeen.”
JUHANI REKU
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
