Ruanda uskoo koulutukseen
Ruandan Pohjoismaiden suurlähettiläs Venetia Sebudandi uskoo, että kaikilla kansalaisilla on 20 vuoden kuluessa it-lukutaidot. Surullisesta historiastaan tunnettu maa tähtää tietotyön kärkimaaksi, koska pienellä sisämaavaltiolla ei ole runsaita mineraali- ja energiavarantoja.
”Ihmiset ovat tärkein pääomamme”, sanoo Sebudandi.
”Kansamme on päättäväistä. Suomi on tässä meille hyvä esimerkki siitä, kuinka sodan rikkomasta maasta voidaan koulutuksella nousta maailman huipulle.”
Ruandaan on saatu ensimmäisenä Afrikan maana amerikkalaisen huippuyliopiston sivutoimipiste ja nuoria kannustetaan apurahoin opiskelemaan ulkomaille.
Myös yhteistyö suomalaisten oppilaitosten kanssa kiinnostaisi.
Koululaiset saavat lähivuosina käyttöönsä kannettavan koneen. Suurlähettilään mukaan ensimmäiset 200 konetta vilkkuvat jo iltaisin kylissä, sillä niiden käyttöä voi seurata Googlen karttaohjelmalla.
”64 prosenttia kansalaisista omistaa matkapuhelinliittymän. Kun 90 prosenttia väestöstä asuu maaseudulla, se osoittaa, että ne yleistyvät koko maassa”, suurlähettiläs painottaa.
Maaseudulla kiertävältä ”iitee-linjurilta” kyläläiset voivat käyttää kunnollista mobiiliyhteyttä sielläkin, missä verkko ei vuoristoisen maaston vuoksi ole vahva.
Maa on tarkoitus saada 4g-verkon peittoon ensimmäisenä Afrikan maana. Valokuituakin on vedetty jo 5 000 kilometriä, mutta sen käyttöä hidastaa kotitietokoneiden vähäisyys.
Monissa yrityksissä ja valtion virastoissa kannustetaan työntekijöitä opiskelemaan iltaisin muun muassa työaikajärjestelyin.
Sebudandi vieraili loppuviikolla Suomessa edistämässä kotimaansa matkailua Helsingin Matkamessuilla.
KAIJALEENA RUNSTEN
Yksi kone
korvaa 50
tavallisen ihmisen työt. Mutta yksikään kone ei
korvaa poikkeuksellista ihmistä.
Elbert Hubbard,
teksti seinällä
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
