Rahapula vaivaa Talvivaaraa
Talvivaaran malmin louhinta on keskeytynyt vesiongelmien vuoksi, ja rahat uhkaavat loppua. Kimmo Rauatmaa/lehtikuva Kuva: Viestilehtien arkistoOULU (MT)
Kaivosyhtiö Talvivaaralla on paha rahapula. Sitä torjutaan ensi alkuun 260 miljoonan euron etuoikeusannilla.
Lisäksi Talvivaara lähestyy käsi ojossa asiakkaitaan Nyrstaria ja Camecoa. Näiltä saadaan näillä näkymin parikymmentä miljoonaa euroa.
Ilman lisärahoitusta Talvivaara menettäisi maksuvalmiutensa. Se tietäisi ainakin katkosta toimintaan ja velkojen maksun tyrehtymistä.
Edessä voisi olla Talvivaaran kaivoksen tai yhtiön myynti sekä lopulta maksukyvyttömyys ja konkurssi, yritys kertoo pörssitiedotteessaan.
Yhtiökokous pidetään 8. maaliskuuta, ja siellä päätetään ainakin osakeannista.
Talvivaaran suurimmat omistajat ovat yhtiön perustaja ja toimitusjohtaja Pekka Perä sekä valtion sijoitusyhtiö Solidium. Lisäksi kansalaisten rahoja on yhtiössä merkittäviä määriä myös eläkeyhtiö Varman ja Ilmarisen kautta.
Omistajaohjauksesta vastaava ministeri Heidi Hautala (vihr.) lupaili jo kaivoksella vieraillessaan valtion osallistuvan pelastusoperaatioon. Myös muut suurimmat omistajat ovat mukana.
Uraanin ostaja, kanadalainen Cameco maksaa 10 miljoonaa dollaria suunniteltua aiemmin. Hollantilainen Nyrstar maksaa 12 miljoonan euron ennakkomaksun sinkistä.
Vielä toissa vuodelta Talvivaara keräsi 31 miljoonan euron tuoton. Viime vuonna koettiin sitten romahdus. Tappiota kertyi 84 miljoonaa.
Erityisen huonosti yhtiöltä sujui loppuvuosi. Siihen osui kipsisakka-altaan vuoto ja runsaiden sateiden aiheuttamat muut ongelmat. Niistä yhtiö laskee kärsineensä 23 miljoonaa euroa kuluina.
Yhtiön liikevaihto putosi toissa vuodesta roimasti; 231 miljoonasta 143 miljoonaan. Velkaa yhtiöllä on jo neljä kertaa liikevaihdon verran.
Toimitusjohtaja Pekka Perä sanoo, että viime vuoden ja etenkin sen viimeisen neljänneksen tulos on pettymys.
Ympäristöongelmat veivät huomion siltä, että yhtiön tuotanto ei päässyt lähellekään tavoitteitaan. Nikkelin tuotanto oli viime vuonna vajaat 13 000 tonnia ja sinkin tuotanto alle 26 000 tonnia.
Kun vuotovesiä oli pakko kerätä kaivosalueelle, myös louhos täyttyi ja louhinta oli pakko lopettaa.
Yhtiö anoi lupaa 3,8 miljoonan kuution puhdistetun jäteveden laskemiselle vesistöihin. Kainuun ely-keskus antoi luvan 1,8 miljoonalle kuutiolle.
Tänä vuonna Talvivaara ennustaa tuottavansa 18 000 tonnia nikkeliä ja 39 000 tonnia sinkkiä. Jos vesiongelma jatkuu, tavoitteeseen ei ehkä päästä.
JOUKO RÖNKKÖ
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
