Pietikäinen Lännen Medialle: Euro- ja eduskuntavaalit yhteen – estäisi ehdokkaiden "vaalipomppimista"
Keväällä 2019 järjestetään kahdet vaalit peräkkäisinä kuukausina.
Sirpa Pietikäinen osallistui alkuvuodesta 2014 MTK:n EU-vaalitilaisuuteen yhdessä Anne Blandin, Timo Harakan, Timo Kauniston ja Pirkko Mattilan kanssa. Anni-Mari Syväniemi veti paneelin. Kuva: Markku VuorikariSuomessa pitäisi yhdistää lisää vaaleja, sanoo europarlamentaarikko Sirpa Pietikäinen (kok.) Lännen Medialle.
Eritoten Pietikäinen harkitsisi eurovaalien ja eduskuntavaalien yhdistämistä vuonna 2019. Vaalit käydään kuukauden välein, kun kansanedustajat valitaan huhtikuussa ja europarlamentaarikot huhti- tai kesäkuussa 2019.
Pietikäisen mukaan on vaikea uskoa, että kansalaisilla riittää 2019 keväällä mielenkiintoa molempien vaalien ja vaalikampanjoiden sekä hallitusneuvottelujen seuraamiseen.
Eurovaalien ja eduskuntavaalien yhdistämistä puoltaisi Pietikäisen mielestä se, että niissä keskustellaan samoista teemoista. Hänen mukaansa vaalien yhdistäminen säästäisi myös rahaa puolueilta, ehdokkailta ja vaalijärjestelmältä.
Yhdistämisessä olisi Pietikäisen mielestä myös se etu, että ehdokkaiden pomppiminen vaalista toiseen loppuisi.
"On äänestäjien kannalta kestämätöntä, että kerätään äänet ja lunastetaan paikka ja sitten valikoidaan minne mennään."
Hallitus päätti äskettäin eduskuntapuolueiden puoluesihteerien ehdotuksesta, että 2018 presidentinvaalien ensimmäisen kierroksen yhteydessä pidetään maakuntavaalit.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
