95 prosenttia asuntokauppariidoista voitaisiin välttää, asiantuntija vinkkaa
Asunnon myyjä ei ole rahasampo, joka maksaa kaiken.
Kuntotarkastus on voitu ajatella asuntokaupan yhteydessä lähinnä lainansaannin ehdoksi, joten sen sisältöön tai tekijän pätevyyteen ei ole kiinnitetty huomiota. Kuva: Sanne KatainenYleisin asuntokauppariidan aihe on laatuvirhe, kuten kosteus- ja homevaurio. Valtaosa niistä olisi havaittavissa ennen asuntokauppaa, jos sekä ostaja että myyjä olisivat valmistautuneet kauppaan huolellisesti.
Tutkiminen alkaa usein uusien asukkaiden oireilusta tai vaatteisiin tarttuvasta hajusta. Näin sanoo Raksystemsin rakennusterveysasiantuntija Jussi Mertanen yhtiön tiedotteessa.
"Asuntokaupoissa, joissa olen ollut asiantuntijana tutkimassa kohdetta riitavaiheessa, yleisin ongelma on ollut se, että kuntotarkastus on tehty alun perin puutteellisesti", Mertanen sanoo.
Kuntotarkastus on voitu ajatella asuntokaupan yhteydessä lähinnä lainansaannin ehdoksi, joten sen sisältöön tai tekijän pätevyyteen ei ole kiinnitetty tai osattu kiinnittää huomioita.
"Jos kuntotarkastukset olisi tehty alalla yleisesti hyväksytyn Suoritusohjeen mukaisesti, niin väittäisin, että asuntokauppariitoja olisi hyvin vähän. Jopa 95 prosenttia pystyisi estämään sillä", Mertanen arvioi.
Usein riitatapauksissa ostaja joutuu myös maksamaan kymmeniätuhansia.
Mertasen työalueeseen kuuluu muun muassa Joensuun seutu, jossa on paljon 1960- ja 80-luvun omakotitaloja. Niiden kauppa saattaa taas vilkastua.
"Kun korot ja elinkustannukset ovat nousseet ja lainansaantimahdollisuudet heikentyneet, vanhat ja edulliset kohteet alkavat taas käydä kaupaksi. Näin arvioivat monet kiinteistönvälittäjät."
Suoritusohjetta noudattavat tarkastajat tekevät riskirakenteisiin tai riskihavaintokohtiin rakenneavauksen kuntotarkastuksen yhteydessä, mutta kaikki kuntotarkastajat eivät välttämättä avauksia tee.
"Tyypillisesti 1950- ja 60-luvuilla rakennetuista kohteista löytyy etenkin puurakenteisista alapohjista vaurioita ja 1970- ja 80-luvuilla rakennetuista valesokkeleiden vaurioita."
Monella ostajalla on Mertasen mukaan virheellinen ajatus, että myyjän viiden vuoden vastuu kattaa kaiken ja myyjä maksaa kaiken. Se ei pidä paikkaansa. Ostajallakin on selonottovelvollisuus.
"Usein riitatapauksissa ostaja joutuu myös maksamaan kymmeniätuhansia. Ikävintä on se, että riitatapaukset vievät helposti vuosia. Pisimmät käräjä- ja hovioikeuden läpikäyneet tapaukset ovat itselläni kestäneet 4-5 vuotta."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






