Haaveissa kymmenen tonnia ruista
KWS:n Claus Nymandin mukaan hybridiruis menettää osan satopotentiaalistaan, jos se kylvetään liian tiheään. Marita Waenerberg Kuva: Viestilehtien arkistoNOUSIAINEN (MT)
Brasetto on kolmas kasvinjalostaja Borealin Suomen markkinoille tuoma hybridiruis. Parannusta edeltäjiin Evoloon ja Picassoon luvataan sadossa ja talvenkestävyydessä.
”Brasetto on tehokkaampi pölyttäjä kuin edeltäjänsä, koska siinä on pölytystä lisäävä pollenplus-geeni”, kertoo jalostaja KWS Scandinavian asiantuntija Claus Nymand. Pollenplus-geenin ansiosta Brasetto tuottaa runsaasti siitepölyä. Se vähentää torajyväriskiä.
Brasetolla on aikaisempiin hybridirukiisiin verrattuna rehevämpi syyskasvu. Nymand nostaa Seppo Hunsan pellosta yhdestä siemenestä lähteneen kasvin ja laskee, että siinä on kuusi pääversoa. ”Kaikki pääversot ovat kasvaneet jo syksyllä. Keväällä kasvavat sivuversot eivät ole toivottavia.”
Ensimmäinen askel suureen ruissatoon otetaan onnistuneella kylvöllä. Nymand korostaa oikean kylvötiheyden merkitystä. Hunsa kertoo käyttäneensä siementä noin 83 kiloa hehtaarille ja tiheyttä 200 jyvää neliölle. ”Sekin on liian paljon”, kommentoi Nymand.
”Liian tiheässä versot kasvavat ylös eivätkä sivuille ja jyvien hehtolitrapaino laskee.”
Nymandin mukaan Brasetto kasvaa syksyllä erityisen reheväksi. Siksi kylvötiheyden on oltava tarpeeksi pieni. ”Satakin jyvää neliölle riittää.” Rehevä kasvusto syksyllä kasvattaa rukiin lumihomeriskiä.
Nymand antaa nyrkkisäännön lumihometorjunnan tarpeellisuudesta. ”Jos lokakuussa ennen lumien tuloa kasvien väleistä näkyy maata, tautitorjuntaa ei välttämättä tarvita. Jos maa taas on täysin kasvuston peitossa, lumihomeriski on suuri.”
Kylvöajaksi Nymand suosittelee elokuun loppupuolta. Kylvösyvyyden tulisi olla tasan kaksi senttiä. ”Liian syvälle kylvetty jyvä ei ehdi kasvattaa tarpeeksi pääversoja syksyllä.”
Hunsan Brasetto on tiheää ja tähkät ovat suuria. Isäntä ei itse tohdi satoa arvailla, mutta Nymand veikkaa sadoksi noin seitsemän tonnia hehtaarilta. Haarukka on 400 kiloa suuntaansa.
Nymandin mukaan Suomessa hybridirukiin satoa eniten rajoittava tekijä on typpi. Ympäristötuen rajoittama määrä ei riitä täyttämään koko satopotentiaalia.
”Kahdeksan tonnin ruissato tarvitsee typpeä 145–160 kiloa hehtaarille. Siinä on mukana syksyn ja kevään lannoitus sekä typen mineralisaatio maasta.”
Hunsa on voinut käyttää Brasetto-lohkollaan syksyllä 30 kiloa ja keväällä 140 kiloa typpeä. Typen tulisi siis riittää huippusatoon.
Hybridirukiin kasvunsäädetarvetta Nymand kehottaa arvioimaan vasta korrenkasvuvaiheessa. Jos kasvusto on tiheä, kasvunsääde kannattaa ruiskuttaa.
SAARA NIKKARI
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat