Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Juhlava sabayon maistuuvuoden vaihtuessa

    Vuodenvaihteessa paistetaan tuoretta kalaa.

    Kirjolohesta saa näyttävät perhosen muotoiset pihvit. Pienemmät kalat kannattaa kypsentää kokonaisina fileinä. Kalan kastikkeeksi on tarjolla purjolla maustettua sabayonkastiketta.

    Myös jälkiruoka on vaahtomainen. Kylmänä tarjottava sitrussabayon maustaa hedelmä- tai marjasalaatin.

    Vuoden viimeisen kakun pohjaan murskataan joulupipareita. Kakku koristellaan näyttävästi kanelilla, pipareilla ja kynttilöillä. Kakkukynttilät sytytetään juhlistamaan alkavaa uutta vuotta.

    Mikäli kaikki piparit on syöty, pohjan voi tehdä kaura- tai dominokekseistä.

    5–8 annosta

    1 1/2 dl rakettispagettia

    1 rkl öljyä

    puolikas kurkkua

    pieni prk mustia oliiveja

    pussi jääsalaattia

    pieni prk ananasviipaleita

    200 g joulukinkkua tai

    1 rasia kotijuustoa

    persiljaa

    Lisäksi

    valmista basilikakastiketta

    öljyä, mustapippuria

    Keitä spagetti suolalla maustetussa vedessä kypsäksi. Valuta ja sekoita joukkoon hiukan öljyä, jotta ne eivät tartu toisiinsa. Anna jäähtyä. Suikaloi kurkku, ananasviipaleet ja kinkku tai kotijuusto. Revi huuhdottu salaatti. Sekoita ainekset keskenään. Koristele salaatti persiljalla.

    Tarjoa alkusalaattina tai yöpalaksi leivän ja levitteen kanssa.

    5 annosta

    1 (noin 100 g) purjo

    2 dl kuivaa valkoviiniä

    3–4 timjamin oksaa

    4 keltuaista

    25 g voita

    1 tl suolaa

    1/4 tl valkopippuria

    Halkaise purjo ja pese se hyvin. Leikkaa vihreä osa suikaleiksi. Laita purjosuikaleet, viini ja timjamin oksat kattilaan.

    Keitä kannen alla kypsäksi, noin 15 minuuttia. Soseuta keitinliemineen tehosekoittimella tai monitoimikoneessa. Painele sose vielä siivilän läpi takaisin kattilaan. Anna soseen jäähtyä.

    Laita isompaan kattilaan vettä ja kuumenna. Nosta sosekattila toisen kattilan päälle. Kastikattilan pohja ei saa olla vedessä kiinni. Kuumenna ja vatkaa keltuaiset joukkoon. Kierrevatkaimella syntyy paras vaahto. Jos teet ison määrän, kannattaa käyttää sähkövatkainta. Kuumenna kastiketta koko ajan vatkaten vesihauteessa. Seos ei saa kiehua. Kun seos on paksua ja kuohkeaa, vatkaa voi pieninä nokareina joukkoon. Mausta lopuksi suolalla ja pippurilla.

    Tarjoa saman tien paistetun kalan, broilerin tai kasvisten kanssa.

    5 annosta

    noin 750 g kirjolohifileetä

    1/2 rkl suolaa

    1 tl rosepippuria

    voita paistamiseen

    Leikkaa fileestä ohut pyrstöpala pois. Leikkaa loppu filee noin neljän sentin levyisiksi paloiksi. Leikkaa palat keskeltä halki nahkaan asti. Käännä kalat pihvin muotoon. Kuumenna paistinpannu ja lisää voi.

    Ruskista voi pannulla vaalean ruskeaksi. Paista kalat kypsiksi kummaltakin puolelta. Mausta paistopinta suolalla ja rosepippurilla. Tarjoa paistetun kalan kastikkeena lämmintä purjosabayonia.

    Porkkanatagliatelle

    5 annosta

    5 (noin 500 g) porkkanaa

    1 rkl voita

    1/2 tl suolaa

    1 rkl sitruunamehua

    1 dl omenatäysmehua

    1 dl persiljaa hienonnettuna

    Kuori pestyt porkkanat. Vedä kuorimaveitsellä porkkanoista pituussuunnassa ohuita nauhoja. Sulata voi kattilassa ja lisää porkkananauhat, suola ja mehut. Hauduta kypsäksi 15–20 minuuttia. Sekoita lopuksi joukkoon persilja.

    5 annosta

    2 keltuaista

    2 rkl sokeria

    5 rkl appelsiinitäysmehua

    2 rkl sitruunamehua

    1/2 tl sitruunan kuoriraastetta

    Hedelmäsalaatti

    päärynää, rypäleitä, persikkaa

    Vatkaa huoneenlämpöiset keltuaiset ja sokeri vaahdoksi kuumuutta kestävässä kulhossa.

    Kuumenna kattilassa vettä ja nosta kulho kuumaan vesihauteeseen. Vatkaa appelsiini- ja sitruunamehu vähitellen joukkoon. Jatka vatkaamista, kunnes kastike on kuohkeaa ja sakenee, noin 10 minuuttia.

    Nosta kulho vesihauteesta ja jatka vatkaamista, kunnes kastike hiukan jäähtyy. Mausta sitruunan kuorella. Jäähdytä ja tarjoa hedelmäsalaatin kastikkeena.

    10–12 annosta

    Pohja

    175 g ruskeita siirappipipar-

    kakkuja

    50 g voita sulatettuna

    Täyte

    6 liivatelehteä

    1 dl omenamehua

    3 tähtianista

    3 dl omenahilloa

    500 g maitorahkaa

    1 dl sokeria

    2 tl kanelia

    1 prk (3,3 dl) kuohukermaa

    Koristeluun

    kanelia

    ruskeita piparkakkuja

    kakkukynttilöitä

    Hienonna piparit esimerkiksi monitoimikoneessa. Sulata voi. Yhdistä piparimuru ja voisula. Pohjusta leivinpaperilla 23–25 senttimetrin kokoinen pinnoitettu irtopohjavuoka. Taputtele keksi-voiseos vuoan pohjalle. Voitele vuoan reunat öljyllä ja ripottele pinnalle tomusokeria. Sokerointi auttaa kakun vuoasta irrottamista.

    Laita liivatteet runsaaseen kylmään veteen 5–10 minuutiksi. Keitä tähtianiksia omenamehussa, kunnes jäljellä on noin puoli desilitraa mehua. Purista liivatelehdistä vesi pois, ota tähtianikset pois ja liuota liivatelehdet kiehuvaan mehuun. Yhdistä täytteen ainekset. Lisää lopuksi kerma vaahdotettuna ja sekoita kevyesti sekaisin. Kaada täyte vuokaan, peitä ja anna hyytyä jääkaapissa seuraavaan päivään.

    Irrota kakku vuoasta ja ripottele kakkupaperin läpi kanelia pinnalle. Koristele pipareilla ja kakkukynttilöillä.

    10 annosta

    1 l vaaleaa glögijuomaa

    1–2 kanelitankoa

    3–4 tähtianista

    5 dl appelsiinitäysmehua

    Koristeeksi appelsiiniviipale

    Mittaa glögi kattilaan. Lisää neilikat ja tähtianikset. Kuumenna hiljalleen noin 10 minuuttia. Lisää appelsiinimehu ja kuumenna. Ota mausteet pois. Laita lusikka lasiin ja annostele kuuma juoma. Koristele lasit appelsiiniviipaleella.

    ANNELI PESSALA

    Avaa artikkelin PDF